Zwrotnik Raka

Zobacz też: Zwrotnik Raka (powieść).
Promienie słoneczne padające na zwrotnik Raka w dniu przesilenia czerwcowego (przesilenie letnie na półkuli północnej, przesilenie zimowe na półkuli południowej).

Zwrotnik Raka (zwrotnik północny[1]) – równoleżnik znajdujący się na północnej półkuli Ziemi, wyznaczający najdalej na północ wysunięte miejsce, nad którym Słońce może znajdować się w zenicie. Dzieje się tak w czasie przesilenia czerwcowego (20-21 czerwca), kiedy półkula północna jest maksymalnie nachylona w kierunku promieni Słońca. Obecnie[2] jest to 23°26′12.1″ [3] szerokości geograficznej północnej.

Jego odpowiednikiem na półkuli południowej, oznaczającym miejsce najbardziej wysunięte na południe, w którym Słońce może znajdować się w zenicie, jest zwrotnik Koziorożca.

Są to dwa z pięciu głównych równoleżników, zaznaczanych na globusach i mapach. Pozostałe to: koło arktyczne, koło antarktyczne oraz równik. Pozycje tych równoleżników są wyznaczone poprzez graniczne wartości kąta padania promieni słonecznych na powierzchnię Ziemi, który zmienia się w ciągu roku. W czasie przesilenia letniego kąt ten wynosi 90° na Zwrotniku Raka, a w czasie przesilenia zimowego (21-22 grudnia) wynosi 90° na Zwrotniku Koziorożca. Koła podbiegunowe (arktyczne i antarktyczne) wyznaczają kierunki styczne w stosunku do promieni słonecznych w tych dniach. Na równiku zaś Słońce jest w zenicie w czasie równonocy wiosennej (20-21 marca) i w czasie równonocy jesiennej (22-23 września).

W czasie rzeczywistym, obserwowane parametry mogą się różnić się od podanych powyżej, ze względu na ruch precesyjny Ziemi i oddziaływania grawitacyjne innych ciał niebieskich na Ziemię. Obecnie w dniu przesilenia letniego Słońce pojawia się w gwiazdozbiorze Bliźniąt, ale około 2000 lat temu było obserwowane w gwiazdozbiorze Raka, dlatego równoleżnik ten został nazwany Zwrotnikiem Raka. Z powodu stopniowej zmiany kierunku osi obrotu Ziemi Słońce pojawi się, w tym dniu, ponownie w gwiazdozbiorze Raka za około 24 000 lat[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. zwrotnik Raka, [w:] Słownik języka polskiego PWN [online], WN PWN SA [dostęp 2020-03-01].???
  2. W dniu 13-12-2019 jest to 23°26′12.1″, przypis [3] podaje szerokość geograficzną zwrotnika według podanej daty.
  3. Obliquity of the Ecliptic and Nutation, www.neoprogrammics.com [dostęp 2019-12-13].
  4. Tropic of Cancer | Definition & Facts, Encyclopedia Britannica [dostęp 2019-12-11] (ang.).

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.