Zesłanie Ducha Świętego

Ten artykuł dotyczy Zesłania Ducha Świętego, święta chrześcijańskiego. Zobacz też: Zielone Świątki.
Zesłanie Ducha Świętego
(Pięćdziesiątnica)
Ilustracja
Duccio, Zesłanie Ducha Świętego (fragment retabulum Maestà), 1308-1311
Dzień W 50 dzień od dnia Zmartwychwstania Chrystusa
w 2019 9 czerwca (zachód)
16 czerwca (wschód)
w 2020 31 maja (zachód)
7 czerwca (wschód)
w 2021 23 maja (zachód)
20 czerwca (wschód)
Typ święta chrześcijańskie
Religie katolicyzm, prawosławie, protestantyzm
Symbole

gołębica

Inne nazwy Pięćdziesiątnica,
pot. Zielone Świątki
Podobne święta Szawuot
Obchody Uroczystości Zesłania w Holandii (2005)
Jasna Góra

Zesłanie Ducha Świętego (gr. πεντηκοστή [ἡμέρα], pentekostē [hēmera], łac. Pentecoste) – według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz.Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem.

Znaczenie teologiczne[edytuj | edytuj kod]

Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał.

Przy interpretacji Biblii, Zesłanie Ducha Świętego, gdy apostołowie zaczęli przemawiać różnymi językami, często zestawiane jest z pomieszaniem języków przy budowie wieży Babel. W chwili Zesłania ludzkość zdołała symbolicznie przełamać wszelkie bariery i na nowo zjednoczyć się w Duchu Świętym. Podobną myśl wyraża św. Paweł, pisząc: „nie ma już Greka ani Żyda”. Wkrótce wokół apostołów zgromadzą się wszystkie narody i wszystkie języki.

Święto chrześcijańskie[edytuj | edytuj kod]

Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą (Pentecoste), potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc przypada również w niedzielę. Stąd zapis w księgach liturgicznych Niedziela Zesłania Ducha Świętego[1]. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej[2], obchodzone przez dwa dni, szczególnie w krajach protestanckich, np. w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Danii a także na Węgrzech. W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy. Drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1951 roku[3] – wyjątek stanowią tu wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP, którzy na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej mają ten dzień wolny od pracy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej w Tarnowie, 2011-06-12. [dostęp 2012-01-29].
  2. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-01-29].
  3. Dz.U. z 1951 r. nr 4, poz. 28.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.