Zabójcza broń

Zabójcza broń
Lethal Weapon
Ilustracja
Gatunek komedia sensacyjna
Data premiery 6 marca 1987
Polska: 31 grudnia 1987
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 110 min
Reżyseria Richard Donner
Scenariusz Shane Black
Główne role Mel Gibson, Danny Glover
Muzyka Michael Kamen, Eric Clapton, Bruce Babcock
Montaż Stuart Baird
Produkcja Richard Donner
Wytwórnia Silver Pictures
Warner Bros. Pictures
Dystrybucja Warner Bros.
Budżet 15 mln USD
Kontynuacja Zabójcza broń 2 (1989)

Zabójcza broń (ang. Lethal Weapon) – amerykański film sensacyjny w reżyserii Richarda Donnera, którego premiera miała miejsce w 1987 roku.

Jest to pierwszy z serii amerykańskich filmów o dwójce policjantów, które były realizowane kolejno w latach: 1987, 1989, 1992 i 1998. Filmy te można zaliczyć do kina akcji z elementami humorystycznymi (chociaż w pierwszej części komedii jest najmniej), albo do tzw. buddy-cop, gdzie dwoje zupełnie niepasujących do siebie osób (np. policjantów) jest zmuszona razem wykonać jakieś zadanie (najczęściej chodzi o jakieś przestępstwo). Do tego rodzaju filmów należą m.in. Gliniarz z Beverly Hills (1984), Tango i Cash (1989) oraz Bad Boys (1995).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sierżant Roger Murtaugh z policji w Los Angeles, który właśnie skończył 50 lat, dostał za zadanie prowadzenie śledztwa w sprawie śmierci prostytutki Amandy Hunsaker. Amanda okazuje się córką potentata bankowego Michaela Hunsakera, przyjaciela Murtaugha z czasów wojny w Wietnamie. Przyjaciele nie widzieli się od 12 lat. Ich drogi dość znacznie w tym czasie się rozeszły.

Wraz z rozpoczęciem śledztwa, Murtaughowi przydzielają jako nowego partnera Martina Riggsa, nieco postrzelonego sierżanta, który od czasu śmierci żony Wiktorii miewa samobójcze zapędy.

Śledztwo Riggsa i Murtaugha ujawnia, że Amanda została zamordowana, a przyczyną jej śmierci jest walka o dominację na rynku narkotykowym. Ojciec dziewczyny przysięga, że taki sam los spotka tego, kto zamordował jego córkę. Policjanci coraz bardziej angażują się w tę sprawę, co sprawia, że przykuwają uwagę tzw. Organizacji Cienia. Jej lider, McAllister oraz jego prawa ręka, Mr. Joshua, chcą ich śmierci, bez względu na cenę. Nie doceniają jednak Martina "zabójczej broni" Riggsa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.