Złamana lilia

Złamana lilia
Broken Blossoms
Gatunek melodramat
Data premiery Stany Zjednoczone 13 maja 1919
Polska 1922
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 90 min
Reżyseria D.W. Griffith
Scenariusz D.W. Griffith
Główne role Lillian Gish
Richard Barthelmess
Donald Crisp
Arthur Howard
Zdjęcia Billy Bitzer
G.W. Bitzer
Scenografia Joseph Stringer
Montaż James Smith
Produkcja D.W. Griffith
Wytwórnia D.W. Griffith Productions
Dystrybucja Stany Zjednoczone United Artists
Polska Sfinks

Złamana lilia (ang. Broken Blossoms) – melodramat Davida Griffitha z 1919 roku. Najważniejszy z melodramatów tego reżysera i największe osiągnięcie w tym gatunku[1]. Film opowiada o miłości młodego Chińczyka do angielskiej nastolatki katowanej przez brutalnego ojca. Był obrazem niezwykle jak na tamte czasy kosztownym i dopracowanym technicznie. Cieszył się dużą popularnością[2]. Jest to pierwszy melodramat. Utworzył on cały nowy gatunek.

Zarys treści[edytuj | edytuj kod]

Bohaterem filmu jest młody Chińczyk Huan Cheng, który przybył do Londynu, aby propagować filozofię buddyjską. Tam zakochuje się w młodej dziewczynie, Lucy Burrows, brutalnie bitej przez własnego ojca, z zawodu boksera. Któregoś dnia bohater znajduje ukochaną nieprzytomną i skatowaną, zabiera ją do siebie i otacza opieką. Kiedy ojciec dziewczyny dowiaduje się o tym, zabiera Lucy do domu i brutalnie ją bije; dziewczyna umiera. Zrozpaczony Huan Cheng udaje się do domu ojca Lucy; ten atakuje go, bohater zabija go strzałem z pistoletu. Następnie odprawia pogrzeb Lucy i popełnia samobójstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kino nieme. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2010, s. 303. ISBN 978-83-242-1297-2.
  2. Kino nieme. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2010, s. 303–304. ISBN 978-83-242-1297-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Garbicz, Jacek Klinowski: Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż pierwsza 1913-1949. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2007. ISBN 978-83-08-04094-2.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.