William Phips

William Phips
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1651
obecne Woolwich
Data i miejsce śmierci 18 lutego 1695
Londyn
1. Gubernator Prowincji Massachusetts Bay
Okres od 16 maja 1692
do 17 listopada 1694
Poprzednik Simon Bradstreet
Następca William Stoughton (p.o.)
podpis

William Phips (ur. 2 lutego 1650/1, zm. 18 lutego 1694/5[1]) – budowniczy okrętów, kapitan, łowca skarbów, dowódca oraz pierwszy gubernator Massachusetts Bay.

Phips urodził się w ubogiej rodzinie i nie uzyskał dobrej edukacji. Nim wyruszył na wyprawę odkrywczą pracował jako budowniczy okrętów w Bostonie. Uzyskał sławę w Londynie po odkryciu dużego skarbu we wraku zatopionego hiszpańskiego galeonu – czyn ten przyniósł mu bogactwo oraz szlachectwo. W 1690 roku, podczas wojny króla Wilhelma poprowadził udaną ekspedycję przeciw Port Royal, a następnie podjął się fatalnego w skutkach oblężenia Quebeku.

Pomimo porażek militarnych oraz szorstkiego obycia szczycił się szerokimi koneksjami w Londynie; z poparciem rodziny Matherów uzyskał stanowisko gubernatora Massachusettts. Nie będąc rzutkim politykiem uwikłał się w szereg kontrowersyjnych sytuacji (w tym przemoc wobec innych oficjeli), które doprowadziły do odwołania. Zmarł po przybyciu do Anglii zanim zostały mu postawione zarzuty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W używanym wówczas w Anglii kalendarzu juliańskim rok rozpoczynał się 25 marca. Aby uniknąć pomyłki związanej z używaniem kalendarza gregoriańskiego przez inne kraje daty pomiędzy styczniem a marcem podawano w obu latach. Daty w tym artykule przedstawione są według rachuby juliańskiej, chyba że powiedziano inaczej.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.