Wikiversity

Wikiversity
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony portal edukacyjny
Autor wielu autorów
Właściciel Wikimedia Foundation
Rejestracja opcjonalnie
Strona internetowa

Wikiversity (Wikiwersytet) – projekt Wikimedia Foundation będący wspólnotą, która powołana jest z myślą o tworzeniu i używaniu wolnych materiałów do nauki i ćwiczeń[1].

Pierwotnie projekt funkcjonował w ramach Wikibooks (2003), jednak z powodu formuły wykraczającej poza założenia projektu został utworzony oddzielny projekt, po złożeniu formalnej propozycji w listopadzie 2005 roku. Według danych z 29 sierpnia 2012 Wikiversity działał w czternastu językach: angielskim, arabskim, czeskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, słoweńskim, szwedzkim oraz włoskim. Między innymi polskojęzyczna wersja jest w fazie beta.

Wikiversity jest wielowymiarową społeczną organizacją stworzoną, aby uczyć się, nauczać, badać i służyć. Jej główne cele to[2]:

  • tworzenie i udostępnianie wolnych, multimedialnych materiałów nauki, źródeł i programów nauczania dla każdej grupy wiekowej w każdym języku,
  • tworzenie wspólnie opracowanych projektów nauki i wspólnot wokół tych materiałów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wikiversity Gains Momentum. PCWorld. [dostęp 2011-05-24].
  2. Tina Rohowski: Online lernen: Hochschule für alle. ZEIT online, 2009-08-19. [dostęp 2011-05-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.