Wikipedia:Zasady porządkowania nazwisk obcojęzycznych

Artykuły w kategoriach biograficznych sortowane są wg nazwisk, tj. ich zapis jest odmienny od tytułu artykułu (np. Karol Borsuk) i przedstawia się w sposób następujący: Borsuk, Karol.

Problem może stanowić pisownia niektórych nazwisk obcojęzycznych i do nich stosujemy reguły przedstawione następującymi przykładami:

Nazwisko Zapis
Roberto D’Aubuisson Aubuisson (de), Roberto
Joanna d’Arc Arc (de), Joanna
Pierre Puvis de Chavannes Chavannes (de), Pierre Puvis
Wernher von Braun Braun, Wernher von
Stephen van Hastreght Hastreght, Stephen van
Alessandro Del Piero do uzgodnienia
Ronnie O’Sullivan do uzgodnienia
Leonardo da Vinci do uzgodnienia

Nazwiska islandzkie[edytuj | edytuj kod]

Historyczne nazwiska wikingów i współczesne nazwiska islandzkie zapisuje się zawsze w kolejności: imię - nazwisko (np. męskie Leif Eriksson / kobiece Vigdís Finnbogadóttir) i sortuje się w takiej samej kolejności (według imion), gdyż to Leif lub Vigdis jest zasadniczym członem nazwiska, a Eriksson / Finnbogadóttir nie stanowi nazwiska w polskim rozumieniu, tylko jest nazwiskiem patronimicznym.

Nazwiska orientalne[edytuj | edytuj kod]

Zasady sortowania nazwisk arabskich, chińskich, japońskich, hinduskich, koreańskich, itp.: Sortowanie zawsze wg nazwisk, natomiast zapis w tytułach wg następujących zasad:


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.