Wikipedia:Strona zabezpieczona

Niektóre strony w Wikipedii są zabezpieczone przed modyfikacją lub utworzeniem, w celu zapewnienia sprawnego działania Wikipedii. Ta strona podaje powody, dla których strony mogą być zabezpieczane i wyjaśnia sposób działania zabezpieczeń.

Powody zabezpieczania

Strona może zostać zabezpieczona przed modyfikacją (edycją i przenoszeniem), gdy:

 • jest często wandalizowana;
 • trwa na niej wojna edycyjna;
 • dokonane na niej zmiany mogą zakłócić funkcjonowanie Wikipedii (dotyczy prawie wyłącznie stron w przestrzeniach nazw Szablon i Moduł);
 • jest stroną archiwalną, dokumentującą przeszłość Wikipedii (dotyczy wyłącznie stron w przestrzeni nazw Wikipedia);
 • dotyczy zmarłego wikipedysty.

Strona może zostać zabezpieczona przed utworzeniem, gdy:

 • notorycznie tworzone są:
  • wygłupy lub wandalizmy (por. dzienniki usunięć haseł o wulgaryzmach);
  • niewielkie artykuły o znikomej wartości merytorycznej (substuby);
  • artykuły nieencyklopedyczne;
 • nazwa strony jest nieprawidłowa.

Parametry zabezpieczeń

Stronę można zabezpieczyć według trzech kryteriów:

 1. rodzaj zabezpieczenia: strona może być zabezpieczona przed edytowaniem, przenoszeniem lub utworzeniem;
 2. czas zabezpieczenia: zabezpieczenie może być nałożone na czas określony (dzień, tydzień, miesiąc…) lub nieokreślony;
 3. poziom zabezpieczenia: strona może zostać zabezpieczona przed modyfikacją przez określone grupy użytkowników:
Ikona w górnym prawym rogu strony, widoczna na stronach o niskim poziomie zabezpieczenia niski (dawniej: częściowe zabezpieczenie) – możliwość modyfikacji tak zabezpieczonych stron mają użytkownicy automatycznie zatwierdzeni.
Ikona w górnym prawym rogu strony, widoczna na stronach o średnim poziomie zabezpieczenia średni – możliwość modyfikacji tak zabezpieczonych stron mają redaktorzy, boty i administratorzy.
Ikona w górnym prawym rogu strony, widoczna na stronach o wysokim poziomie zabezpieczenia wysoki (dawniej: pełne zabezpieczenie) – możliwość modyfikacji tak zabezpieczonych stron mają tylko użytkownicy posiadający uprawnienia administratora. Dodatkowo można także włączyć tzw. zabezpieczenie kaskadowe, dzięki czemu wszystkie szablony i pliki wykorzystywane na danej stronie będą dziedziczyć jej zabezpieczenie. Przykładem tak chronionej strony jest strona główna.

Procedura zabezpieczania

Zabezpieczenia stron mogą dokonywać tylko administratorzy, z własnej inicjatywy lub na prośbę innego użytkownika, na podstawie jednego z podanych wyżej powodów. Stosownie do potrzeby mogą oni wybrać jeden z dostępnych poziomów zabezpieczeń (niski, średni lub wysoki).

Informację o zabezpieczeniu użytkownicy widzą na górze strony (link tekst źródłowy zamiast linka edytuj). Kliknięcie na ten link powoduje wyświetlenie informacji o zabezpieczeniu strony (zob. MediaWiki:Protectedpagetext).

Skutki zabezpieczenia

Użytkownicy, których dotyczy zabezpieczenie, mogą oglądać tekst źródłowy strony (tzn. kod, który normalnie wyświetlany jest w oknie edycji), jednak nie mają możliwości jego modyfikacji. Mogą oni dyskutować na temat zmian na odpowiedniej stronie dyskusji, a także wnioskować o uchylenie lub zmianę poziomu zabezpieczenia na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Lista zabezpieczonych stron


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.