Wikipedia:Strona główna/Wczoraj

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Dioryctria simplicella (26339545857).jpg

…że szyszeń sosnowy (na zdjęciu) jada nie tylko szyszki sosen?

…który polski historyk w 2018 roku został uhonorowany jednym z najwyższych brazylijskich odznaczeń państwowych?

…że przy zakupie samolotu RWD-16 bis kurs pilotażu zapewniano gratis?

…z którym zawodem związani byli James Shepherd, Frederick Humphreys oraz Edwin Mills, najbardziej utytułowani przeciągacze liny na igrzyskach olimpijskich?

Wydarzenia

Zmarli: John TurnerRuth Bader GinsburgTerry GoodkindWinston GroomMoussa Traoré (na zdjęciu)Jan KrenzAl Kasha

Rocznice

20 września: imieniny obchodzą m.in.: Eustachy, Euzebia i Helmut
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Circuit Hungaroring.png

Grand Prix Węgier 2008 – jedenasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 sezonu 2008, odbywająca się w dniach 1–3 sierpnia 2008 roku na torze Hungaroring w Mogyoród. Wyścig miał miejsce 3 sierpnia i składał się z 70 okrążeń. Zwyciężył Heikki Kovalainen w McLarenie po starcie z drugiej pozycji. Drugie miejsce zajął jadący Toyotą Timo Glock, natomiast na trzecim miejscu finiszował Kimi Räikkönen w Ferrari. Było to pierwsze zwycięstwo Kovalainena i pierwsze podium Glocka w ich startach w Formule 1. Wygrywając Grand Prix Węgier Kovalainen stał się również setnym kierowcą, który wygrał Grand Prix Mistrzostw Świata Formuły 1. O zwycięstwo w wyścigu walczyli szczególnie Lewis Hamilton i Felipe Massa, ścigający się odpowiednio McLarenem i Ferrari. Hamilton startował z pole position, ale na pierwszym zakręcie został wyprzedzony po zewnętrznej przez Massę. Massa i Hamilton walczyli o prowadzenie do 41. okrążenia, kiedy to spłaszczyła się opona w samochodzie Hamiltona. To dało Massie ponad dwudziestosekundową przewagę nad Kovalainenem. Na trzy okrążenia przed metą zepsuł się silnik w pojeździe Massy, dzięki czemu wygrał Kovalainen. Najszybsze okrążenie ustanowił Räikkönen, ale Fin startował z szóstej pozycji i przez większość wyścigu podążał za Glockiem i Fernando Alonso w Renault. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

P. Monts. Roca inv. no 6 verte.png

Kodeks 0252 – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu na pergaminie, datowany metodą paleograficzną na V wiek. Rękopis zachował się we fragmentarycznym stanie, jego tekst był dwukrotnie rekonstruowany. Tekst rękopisu jest wykorzystywany we współczesnych wydaniach greckiego Nowego Testamentu. Tekst reprezentuje mieszaną tradycję tekstualną, z dużą ilością elementu bizantyjskiego. Kurt Aland zaklasyfikował tekst rękopisu do kategorii III. Tekst fragmentu jest pokrewny dla typu reprezentowanego przez Kodeks Synajski i Watykański. Fragment opisany został z paleograficznego oraz tekstualnego punktu widzenia przez Ramóna Roca-Puiga w 1964 roku, który ponadto sporządził pierwszą rekonstrukcję tekstu. Od 2014 roku, rękopis jest przechowywany w bibliotece Opactwa Matki Bożej w Montserrat. Czytaj więcej…

j


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.