Wikipedia:Strona główna/Jutro

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów o Baszkortostanie, Tatarstanie i Azerbejdżanie, napisanych podczas konkursu CEE Spring 2021:

Kazan Kremlin Soyembika Tower 08-2016 img1.jpg

…która wieża (na zdjęciu) jest nieoficjalnym symbolem Kazania?

…dlaczego pewna radziecka agentka udawała, że jest Polką?

…że pewna tatarska milionerka ufundowała szkołę dla dziewcząt?

…czyj pomnik jest symbolem Ufy?

…jak silne było trzęsienie ziemi w Baku w 2000 roku?

…z czyjej inicjatywy w 1923 roku w Baku otwarto szkołę teatralną?

…która azerska aktorka w 2015 roku otrzymała honorowy dyplom prezydenta Azerbejdżanu za zasługi w rozwoju krajowej sztuki teatralnej i kinowej?

…jak Sowieci wykorzystali budynki Monasteru Kazańskiej Ikony Matki Bożej?

Wydarzenia

Giro d’ItaliaTianwen-1

Zmarli: Ester MägiNorman LloydWilfried Peffgen

Rocznice

18 maja: imieniny obchodzą m.in.: Aleksandra, Eryk i Jan; Międzynarodowy Dzień Muzeów
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Valtteri Bottas-Mercedes AMG-2019 (1).jpg

Mistrz świata konstruktorów Formuły 1 – tytuł przyznawany po zakończeniu sezonu przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) konstruktorowi, który uzyskał największą liczbę punktów w ciągu całego sezonu. Po raz pierwszy tytuł mistrza świata konstruktorów przyznano w sezonie 1958 zespołowi Vanwall. Różne kombinacje samochodu i silnika są uznawane za różnych konstruktorów. Klasyfikacje obliczane są przez dodanie punktów zdobytych przez kierowców danego konstruktora w każdym wyścigu w sezonie. Do sezonu 1979 do punktacji wliczane były punkty najlepszych kierowców danego konstruktora w danym wyścigu. Tylko dziesięć razy w barwach zespołu, który wywalczył tytuł mistrzowski w danym sezonie wśród konstruktorów nie startował mistrz świata kierowców tegoż sezonu. W trakcie 62 sezonów tytuł mistrzowski został przyznany 14 różnym konstruktorom. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Scuderia Ferrari, ma on na koncie 16 tytułów mistrzowskich, w tym 6 z rzędu w latach 1999–2004. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

ORP Delfin.jpg

ORP Żbikpolski trałowiec bazowy z okresu zimnej wojny, jeden z dziewięciu zbudowanych na radzieckiej licencji trałowców proj. 254M. Okręt został zwodowany w czerwcu 1959 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, a do służby w Marynarce Wojennej przyjęto go w listopadzie tego roku. Trałowiec otrzymał nazwę pochodzącą od zwierzęcia lądowego – żbika, łamiąc zasady dotychczasowego nazewnictwa okrętów tej klasy w Marynarce Wojennej, nawiązujące do ptaków i zwierząt morskich. Intensywnie eksploatowana jednostka, oznaczona znakami burtowymi T-72 i 612, większą część służby spędziła w 12. Dywizjonie Trałowców Bazowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jednostka została wycofana ze służby po 30-letnim okresie eksploatacji w październiku 1989 roku, a następnie – po zdemontowaniu w świnoujskim porcie zdatnego do użytku uzbrojenia i wyposażenia – złomowana. Czytaj więcej…


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.