Wikipedia:Przesyłanie plików

Podstawowe zasady[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons
W związku z tym, że pliki załadowane do polskiej Wikipedii mogą być używane wyłącznie na niej, rekomendowanym działaniem jest umieszczenie ich w Wikimedia Commons – dzięki temu plik będzie mógł być używany także w obcojęzycznych Wikipediach, Wikisłowniku i innych przedsięwzięciach.

Przesyłanie plików na Commons ułatwia półautomatyczny kreator.

 1. Licencja
  Do przesłania nadają się tylko zasoby opublikowane na wolnych licencjach (np. GFDL, Creative Commons (Attribution lub Share-Alike, ale nie NonCommercial)) lub stanowiące własność publiczną (public domain). Na polskiej Wikipedii nie mogą być używane grafiki na zasadach fair use (na przykład skany okładek płyt i książek, screeny z gier i filmów). Jeśli plik ma przypisaną jedną z wolnych licencji, ale nie jest to plik twojego autorstwa, koniecznie musisz wskazać (w polu „źródło”), gdzie lub dlaczego plik został tak oznaczony, w sposób umożliwiający weryfikację tych danych. Pamiętaj, że ten obowiązek spoczywa na przesyłającym plik! Zob. Opisy licencji grafiki.
 2. Nazwa pliku
  Nadawaj plikom unikatowe nazwy umożliwiające skojarzenie jej z zawartością (np. zamiast „PIC13756.jpg” czy „os.moniuszki.jpg” raczej „osiedle_moniuszki_krakow.jpg”). Dobra nazwa nie powinna być zbyt ogólna, powinna być czytelna i nie za długa. Unikaj stosowania kropek (.) w nazwach oraz innych znaków specjalnych, a także (o ile to możliwe) zrezygnuj z polskich znaków - ułatwi to korzystanie z pliku użytkownikom z innych krajów.
 3. Opis
  Zawsze opisuj dołączane pliki tak, by umożliwić innym identyfikację tego, co przedstawia (zawiera) plik. Pliki bez opisów mogą być hurtem kasowane. Jeśli wiesz, co przedstawia plik, a nie ma on opisu, uzupełnij go.
 4. Informacja o autorze
  Jeśli nie jesteś autorem, to koniecznie umieść informację o nim na stronie opisującej dany obrazek (nie jest autorem, osoba przesyłająca plik, skanująca czy fotografująca obraz). Dla niektórych licencji niezbędne będą dodatkowe dane, jak np. data śmierci autora (dla {{PD-old}}). Nie dodawaj informacji o prawach autorskich w treści artykułu lub na samym obrazku. Jeśli ty jesteś autorem, możesz tu podać link do swojej strony wikipedysty.
 5. Źródło
  Podaj tutaj wszystkie dane pozwalające zweryfikować wolną licencję nadaną grafice (jeśli to nie ty jesteś autorem) lub inne niezbędne do tego informacje. Może to być link do strony www z opisem grafiki (a nie do grafiki bezpośrednio), gdzie jest notatka o licencji, a w przypadku domeny publicznej dane autora umożliwiające stwierdzenie wygaśnięcia praw autorskich. W tym polu wskaż także źródło danych, jakie zawiera plik, jeśli to dane „merytoryczne” (np. wykresy, mapy historyczne) - w myśl zasady weryfikowalności. Jeśli ty jesteś autorem, możesz napisać tutaj: „praca własna”.
 6. Miniaturki
  Nie dołączaj miniaturek plików graficznych - oprogramowanie Wikipedii samo potrafi generować miniatury.
 7. Format pliku
  • Używaj formatu JPEG do fotografii.
  • Używaj formatu SVG, jeżeli wykonywałeś obrazek w programie do grafiki wektorowej, nie eksportuj jej do PNG.
  • Używaj formatu PNG do wszystkiego innego oprócz fotografii, ale nigdy nie konwertuj obrazka w formacie JPEG na PNG. Jeśli masz tylko JPEG, użyj go.
  • Konwertuj obrazki w formacie GIF do PNG (z wyjątkiem GIF-ów animowanych).
  • Pliki dźwiękowe należy zapisać w formacie Ogg Vorbis o przepływności 32-64 kbps, mono.
 8. Przycinaj obrazki tak, żeby był widoczny tylko fragment mający znaczenie.
 9. Zadbaj o dobrą jakość pliku. Pliki o bardzo niskiej jakości mogą być kasowane.
 10. Aby dodać licencję (lub inne dane) już po przesłaniu pliku, przejdź na stronę opisu pliku i kliknij link edytuj, wpisz potrzebne informacje i zapisz stronę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.