Wikipedia:Narzędzia cytowania

Wymóg zamieszczania źródeł w tworzonych artykułach stwarza konieczność tworzenia, często licznych, szablonów cytowania. Powstało kilka narzędzi, które mogą ułatwić wypełnienie szablonu lub wypełnić szablon cytowania na podstawie jednego ze stosowanych identyfikatorów.

Citoid[edytuj | edytuj kod]

Okienko Citoida w VE
 Osobna strona: Pomoc:Citoid.

Od czerwca 2015 częścią edytora wizualnego jest dodatek Citoid. By go uruchomić, wystarczy umieścić kursor w miejscu, w którym chcemy wstawić przypis, a następnie kliknąć w przycisk „Przypis” w górnym menu. Pojawi się okno, w którym wystarczy wkleić link URL do źródła, które chcemy opisać.

Dodatek spróbuje automatycznie zinterpretować, czy wklejona strona jest stroną książki w katalogu bibliotecznym, stroną internetową czy artykułem z gazety, i automatycznie pobierze odpowiednie dane i wklei je w szablon cytowania (odpowiednio {{Cytuj książkę}}, {{Cytuj stronę}} i {{Cytuj pismo}}. W przypadku jeśli Citoid nie rozpozna strony, spóbuje pobrać z niej jak najwięcej informacji i wkleić je w szablon {{Cytuj stronę}}.

Konwerter szablonów[edytuj | edytuj kod]

Konwerter szablonów - tłumaczy parametry z języka angielskiego na język polski.

Skrypt Bib[edytuj | edytuj kod]

Skrypt przetwarza popularne formaty cytowań BibTeX i RIS (Reference Manager) na szablon {{Cytuj pismo}}. Instalacja polega na dodaniu w swoim pliku common.js linii

importScript("Wikipedysta:Kaligula/js/citejournal.js");

Po instalacji nad okienkiem edycji powinien pojawić się dodatkowy guzik "Bib", którego naciśnięcie wywołuje okienko konwertera. Wygenerowany szablon cytowania należy skopiować i wkleić do artykułu.

Generatory anglojęzyczne[edytuj | edytuj kod]

Możliwe jest także zastosowanie generatorów szablonów anglojęzycznych i konwersja na język polski.

Wymagają zastosowania konwertera szablonów


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.