Wikipedia:Metody podejmowania decyzji

Kanały komunikacji[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja w Wikipedii

Powiadomienia
Wikipedyści rozmawiają w Kawiarence oraz na stronach dyskusji artykułów i użytkowników. Ogłoszenia kierowane do wszystkich wikipedystów trafiają na Tablicę ogłoszeń lub do ogłoszeń lokalnych, które wikipedyści widzą, odwiedzając strony obserwowane. Zalogowani użytkownicy otrzymują też powiadomienia.

Inna komunikacja internetowa

Kanał IRC

Spotkania na żywo

15 urodziny Wikipedii w Zachęcie
Polskojęzyczni wikipedyści spotykają się również na żywo, np. przy okazji specjalnie dla nich organizowanych zlotów.

Podejmowanie decyzji[edytuj | edytuj kod]

Zakres tematyczny

Polskojęzyczni wikipedyści decydują o wszystkim, co dotyczy jedynie polskojęzycznej Wikipedii. Wśród kwestii, które nie zależą od naszej społeczności, są m.in. niektóre zagadnienia prawne, dotyczące oprogramowania oraz filarów. Tematy dotyczące wielu wiki są poruszane na Meta-Wiki, MediaWiki.org, na międzynarodowych listach dyskusyjnych, kanałach IRC itd.

Metoda: rozmowa, ewentualnie głosowanie

Podstawowa zasada to „śmiało edytuj”. Jeżeli sprawa dotyczy całej społeczności lub gdy zaistnieje konflikt między wikipedystami, następuje dyskusja i próba osiągnięcia konsensusu. Gdy to się nie udaje, można przeprowadzić głosowanie.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.