Wikipedia:Antropocentryzm

W polskojęzycznej Wikipedii w artykułach dotyczących anatomii, fizjologii, patologii itp. często dominują lub znajdują się wyłącznie informacje dotyczące człowieka, marginalizowany lub pomijany jest ich kontekst zoologiczny lub weterynaryjny (taką mamy sytuację w końcu 2011 roku). Przez analogię do polonocentryzmu tego rodzaju „antropocentryzm” może być uznany za naruszanie neutralnego punktu widzenia. W celu uwzględnienia nie tylko antropologicznych i medycznych znaczeń różnych terminów zaleca się uwzględnienie podanych niżej zaleceń.

Struktura artykułów[edytuj | edytuj kod]

 1. Artykuł definiujący ogólnie narząd, proces, właściwość (np.: „serce”) zawierać powinien ogólną definicję w najszerszym znaczeniu danego terminu. Analiza jego znaczenia w odniesieniu do różnych grup systematycznych powinna znaleźć się w kolejnych sekcjach hasła, przy czym sugerowane jest najpierw opisywanie najpierwotniejszych form struktury/narządu/funkcji, a na końcu najbardziej wyspecjalizowanych (np. serce płazów, gadów, ptaków, ssaków, w tym człowieka).
 2. Odrębne hasła poświęcone różnym terminom w odniesieniu do wybranej grupy systematycznej tworzyć należy, gdy sekcja na ten temat wyraźnie przytłacza pozostałą część hasła (spodziewać się należy, że sytuacja taka dotyczyć będzie najczęściej człowieka). W takim przypadku:
  • w haśle definiującym termin w znaczeniu ogólnym pozostawia się szablon {{Szablon:Osobny artykuł}} ze streszczeniem wyodrębnianego hasła,
  • w artykule szczegółowym zaleca się linkowanie do terminu w znaczeniu ogólnym w pierwszych słowach definicji (zbędne jest wstawianie szablonów odsyłających do ogólnego pojęcia).

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

 1. Artykułom definiującym termin w znaczeniu ogólnym nadaje się nazwę zgodnie z następującym schematem: nazwa struktury lub funkcji (np. „mięsień naramienny”), a jeśli to niemożliwe ze względu na ujednoznacznienie, dodaje się w nawiasach nazwę odpowiedniej nauki (np. „mostek (anatomia)”).
 2. Artykułom definiującym termin w ujęciu systematycznym (szczegółowym) nadaje się nazwę zgodnie z następującym schematem: nazwa struktury lub funkcji taksonu (np.: „łopatka człowieka", „serce gadów”).
  • Jeśli w tytule artykułu opisującego dany takson znajduje się nazwa polska, wpisuje się jej odmianę w dopełniaczu (w tej samej liczbie, co w tytule artykułu), np. „czaszka ssaków”, „czaszka kota domowego”. Wyjątek: w artykułach dotyczących człowieka jako gatunku opisanego w artykule człowiek rozumny pomija się epitet rozumny.
  • Jeśli stanowi go nazwa naukowa, stosuje się mianownik (również z zachowaniem liczby) np. „czaszka Laurasiatheria”, „czaszka Sciurus”.
  • Jeśli artykułu o taksonie jeszcze nie ma, nie należy tworzyć artykułów o anatomii taksonu przed opisaniem samego taksonu.
 3. Nie stosuje się nawiasu (anatomia/fizjologia zwierząt), chyba że może powstać analogiczny artykuł z zakresu anatomii/fizjologii roślin.

Linkowanie[edytuj | edytuj kod]

Tworząc linki, pamiętać należy o rozróżnianiu artykułów definiujących znaczenie ogólne i szczegółowe. Linki odnoszące się do znaczenia ogólnego lub stricte zwierzęcego, jeśli nie są wyodrębnione, powinny kierować do nazwy podstawowej, natomiast wszystko to, co dotyczy struktury/narządu/funkcji ludzkiej (lub ew. innej wyodrębnionej), należy kierować do hasła szczegółowego.

Kategoryzacja[edytuj | edytuj kod]

Artykuły kategoryzowane są według schematu:

 1. struktura/funkcja leży w kategorii ogólnej np. jelito grube w kat. „Układ pokarmowy”
 2. struktura/funkcja człowieka leży w kategorii ludzkiej np. jelito grube człowieka w kat. „Układ pokarmowy człowieka”. W kategorii ludzkiej znajdują się tylko artykuły typu struktura/funkcja człowieka
 3. struktura/funkcja taksonu innego niż człowiek leży: w (1) kategorii związanej z anatomią danego taksonu, a jeśli takowej nie ma, to w (2) kategorii związanej z konkretną nauką; leży również w (3) kat. ogólnej, o ile nie jest ona kat. nadrzędną dla kat. z pkt. (1) np. jelito grube kręgowców leży w (1) kat. „Anatomia kręgowców” i w (3) kat. „Układ pokarmowy”, jelito grube ssaków w (2) kat. „Teriologia” i w (3) kat. „Układ pokarmowy”. Nie należy umieszczać artykułu o strukturze/funkcji w kategorii systematycznej np. serce kręgowców nie leży w kat. „Kręgowce”
 4. kat. ludzka, jak również kat. typu anatomia taksonu, leży w kat. ogólnej np. kat. „Układ pokarmowy człowieka” w kat. „Układ pokarmowy”
 5. drzewa kategorii w każdym równorzędnym taksonie rozwijają się analogicznie, tzn. zmierza się ku temu, by w kat. „Anatomia ptaków” i kat. „Anatomia ssaków” leżały odpowiadające sobie podkategorie, np. kat. „Anatomia ptaków (ssaków) według okolic ciała”, kat. „Anatomia kończyny górnej ptaków (ssaków)” i obok kat. „Czaszka ptaków (ssaków)”. W praktyce tworzenie analogicznych kat. ogranicza liczba artykułów spełniających ich kryteria: podkategorię wydziela się, gdy istnieją co najmniej 3 artykuły do niej pasujące.
  Ogólnie optymalne jest A1→A2→A3 i B1→B2→B3, ale dopuszczalne A1→A2→A3 i B1→B2, niedopuszczalne natomiast A1→A3 i B1→B2→B3

Odpowiedz na zarzuty[edytuj | edytuj kod]

 • WP:WAGA „jeśli wszyscy (łącznie z poważnymi źródłami) zajmują się 100 razy więcej wpływem choroby X na ludzi niż wpływem tej choroby na ważki, to właśnie poświęcanie tyle samo uwagi ważkom i ludziom w haśle na ten temat będzie POV-em”
  • WAGA dotyczy sprzecznych poglądów, a nie uzupełniających się punków widzenia przedstawicieli różnych nauk
   • „Neutralność wymaga by każdy artykuł lub strona w przestrzeni głównej wiernie reprezentował wszystkie istotne punkty widzenia, które zostały opublikowane w wiarygodnych źródłach w proporcjach oddających znaczenie każdego punktu widzenia z zachowaniem „należnej wagi”.” – te punkty widzenia nie muszą koniecznie być sprzeczne i ta zasada stosuje się też w takiej sytuacji -- Bulwersator (dyskusja) 13:32, 6 lut 2012 (CET)

Osoby popierające[edytuj | edytuj kod]

Jeśli zgadzasz się z powyższym, tu jest miejsce na podpis (~~~~):

 1. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 21:59, 1 gru 2011 (CET)
 2. Mpn (dyskusja) 15:57, 2 gru 2011 (CET)
 3. ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 20:33, 2 gru 2011 (CET)
 4. The boss (dyskusja) 13:16, 8 gru 2011 (CET)
 5. Karol007dyskusja 00:20, 9 gru 2011 (CET)
 6. Panek (dyskusja) 22:47, 11 gru 2011 (CET)
 7. raziel (dyskusja) 23:09, 11 gru 2011 (CET)
 8. Kenraiz (dyskusja) 23:11, 11 gru 2011 (CET)
 9. Lukasz2 (dyskusja) 19:55, 29 lip 2020 (CEST)

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.