Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii

Noun Project information icon 216932 cc.svg
Strona główna
Noun Project women icon 1186957 cc.svg
Uczestnicy i uczestniczki
Noun Project check icon 1596070 cc.svg
Stworzone i rozbudowane artykuły
Idea (89054) - The Noun Project.svg
Propozycje haseł
Noun Project Treasure Map 1460610 cc.svg
Dodatkowe wyzwanie edycyjne
List (89045) - The Noun Project.svg
Zasady konkursu
Noun Project knowledge icon 1677705 cc.svg
Materiały dla początkujących
Email (246377) - The Noun Project.svg
Kontakt

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. A kiedy porównano Wikipedię z encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach.

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu. Pomóż nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biografie i przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!

Akcja potrwa od 1 do 31 marca 2020. I mamy dla Was nagrody! W każdej z pięciu rund wybierzemy jedną osobę, która w tym czasie napisze najwięcej biogramów kobiet (zgodnie z zasadami konkursu) i podarujemy jej książkę Brakująca połowa dziejów Anny Kowalczyk z osobistą dedykacją autorki. A na koniec osoby, które wykazały się największą jakością pisanych haseł, dostaną po pakiecie konkursowych gadżetów. Co jeszcze? Osoby, które wykonają zadania w specjalnym wyzwaniu i napiszą hasła na zlecone tematy, otrzymają pocztówki-niespodzianki.

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg

Jak możesz pomóc?

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język haseł, dopracuj ortografię czy interpunkcję.

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wiki-debiut. Aha, nie zapomnij się pochwalić – wpisz swoje hasło na listę rezultatów.

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet ma status Dobrego Artykułu? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet – zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome i wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biogramy encyklopedycznych kobiet!

Weź udział w spotkaniu na żywo

Kolektyw Kariatyda Art+Feminism 13 marca 2020, godz. 16:00-20:00 w Barbara (ul. Świdnicka 8B, Wrocław).

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa 30 marca 2020, godz. 17:00-20:00, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28, 00-950, Warszawa)


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.