Wielka Pustelnia Tatewska

Wielka Pustelnia Tatewska.

Wielka Pustelnia Tatewska – średniowieczny kompleks architektoniczny, znajdujący się na prawym klifie rzeki Worotan w Armenii. Budowę tego kompleksu rozpoczęto w 1660 roku, a głównym powodem było zniszczenie pustelni harantskiej, która znajdowała się na tym samym klifie w 1658 roku. Wspomniana pustelnia została zburzona na skutek trzęsienia ziemi. Patriarcha Hakob podjął decyzję o budowie Wielkiej Pustelni Tatewskiej i przeniesieniu tam dawnego zboru. Pustelnia połączona jest z klasztorem Tatew, za pomocą podziemnego przejścia.

Monastyr Tatew i Wielka Pustelnia Tatewska oraz sąsiadujące tereny w dolinie rzeki Worotan są od 1995 roku wpisane na armeńską listę informacyjną UNESCO[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UNESCO: Armenia (ang.). [dostęp 2020-12-25].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.