Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne

Budynek Musikverein

Wiener Musikverein („Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne”) – sala koncertowa w Pierwszej Dzielnicy w Wiedniu. Siedziba najważniejszej orkiestry austriackiej – Wiener Philharmoniker.

Początki[edytuj | edytuj kod]

W 1812 r. Joseph Sonnleithner założył w Wiedniu Towarzystwo Miłośników Muzyki (niem. Gesellschaft der Musikfreunde; tablica upamiętniająca Josepha Sonnleithnera znajduje się w foyer w budynku Musikverein). Od listopada 1831 Towarzystwo organizowało koncerty, które początkowo odbywały się w sali przy ul. Tuchlauben 12. Sala mogła pomieścić 700 osób i w krótkim czasie stała się za mała. W 1863 r. Franciszek Józef I wyznaczył obecny teren pod budowę nowej siedziby towarzystwa.

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Musikverein (Großer Saal)

Budynek Musikverein znajduje się przy Dumbastraße/Bösendorferstraße, na placu Musikvereinsplatz, pomiędzy Karlsplatz a Kärtner Ring. Budynek został zaprojektowany przez Theophila von Hansen w stylu neoklasycznym. Oficjalne otwarcie nastąpiło 6 stycznia 1870.

Złota Sala[edytuj | edytuj kod]

Großer Musikvereinssaal, inaczej zwana Goldener Saal (Złota Sala), uważana jest za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Corocznie odbywają się tutaj Koncerty Noworoczne. Sala o wymiarach 49 m długości, 19 m szerokości oraz 18 m wysokości mieści 1744 miejsc siedzących i 300 miejsc stojących. Oryginalnie wyposażona była w organy, na których pierwszy recital organowy wykonał w 1872 r. Anton Bruckner.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.