Warner Music Poland

Warner Music Poland
Holding Warner Music Group
Rok powstania 1994
Gatunki różne
Siedziba Warszawa[1]
Kraj pochodzenia  Polska
Strona internetowa

Warner Music Poland Sp. z o.o. (WMP) – polska wytwórnia płytowa, oddział Warner Music Group, założona w 1994 w Warszawie w wyniku przejęcia przez Warner Music Group polskiej wytwórni płytowej Polton[2].

Wytwórnia została założona na bazie katalogu wytwórni Polton, który na początku lat 90. XX w. koncern Warner Music Group odkupił od Starstream Communications Group[3][4][5][6].

W 2014 roku wytwórnia Warner Music Poland wchłonęła firmę Parlophone Music Poland Sp. z o.o., w związku ze sprzedażą Parlophone Records, Ltd. koncernowi Warner Music Group przez Universal Music Group.

Katalog Warner Music Poland obejmują także prawa do nagrań wytwórni EMI Music Poland, która w 2013 roku została przekształcona w Parlophone Music Poland[7].

WMP prowadzi w Polsce dystrybucję płyt wydanych przez wytwórnie należące do koncernu Warner Music Group, a także niezależnych firm takich jak m.in.: Nuclear Blast, 4everMUSIC czy Golec Fabryka[8].

Według danych z 2008 roku Warner Music Poland wraz z Universal Music Polska, Sony BMG Music Entertainment Poland i EMI Music Poland posiadała 75% udział w polskim rynku fonograficznym[9].

Według danych z 2014 roku wytwórnia, wraz z Universal Music Polska i Sony Music Entertainment Poland posiadała udział w polskim rynku muzycznym na poziomie 73,2%[10].

W 2015 roku za kwotę 8,1 mln zł WMP kupiła wytwórnię Polskie Nagrania „Muza”[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Warner Music Poland.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.