Władysław Krupka

Władysław Krupka
Ilustracja
Władysław Krupka (2006)
podpułkownik Milicji Obywatelskiej podpułkownik Milicji Obywatelskiej
Data urodzenia 1926
Data i miejsce śmierci 2 września 2019
Warszawa
Przebieg służby
Jednostki Komenda Główna Milicji Obywatelskiej
Stanowiska naczelnik wydziału Komendy Głównej MO odpowiedzialnego za współpracę z literatami, dziennikarzami i filmowcami
Krupka i rysownik Michał Śledziński podczas spotkania na festiwalu komiksu w Łodzi, zapowiadającego powrót do księgarń komiksów z kapitanem Żbikiem (2006)

Władysław Krupka, ps. Władysław Krupiński (ur. 1926, zm. 2 września 2019 w Warszawie[1]) – polski scenarzysta komiksowy, autor powieści kryminalnych. Z wykształcenia prawnik, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, podpułkownik Milicji Obywatelskiej.

Był twórcą komiksowej postaci milicjanta kapitana Jana Żbika. W 1967 roku Krupka, jako naczelnik wydziału Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej odpowiedzialnego za współpracę z literatami, dziennikarzami i filmowcami, otrzymał zadanie opracowania sposobu na przybliżenie młodzieży pracy milicji. Wspólnie z pułkownikiem Zbigniewem Gabińskim, dyrektorem biura Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, zaproponowali przełożonym wydawanie komiksu opowiadającego o przygodach milicjanta tak, by dzięki atrakcyjnej formie przekazać pożądaną treść.

Krupka stworzył postać kapitana Jana Żbika jako kompilację cech charakteru i wyglądu różnych znanych sobie oficerów. Scenariusze do komiksów zaczął pisać nie mając wcześniejszego doświadczenia w tej materii.

W latach 1967–1982, kiedy ukazywała się pierwotna seria, z łącznej liczby 53 zeszytów i dwóch serii komiksowych pasków w lokalnej prasie, Krupka napisał 36 scenariuszy (tylko cztery we współpracy z innymi autorami)[2]. Na początku XXI wieku pracował nad kolejnymi, ponieważ serię wznowiło wydawnictwo komiksowe Mandragora – teraz nosi ona oficjalny tytuł Komisarz Żbik, a jej bohaterem jest Michał Maciej Żbik, wnuk słynnego kapitana[3].

Pod pseudonimem Władysław Krupiński wydał dwie powieści kryminalne zatytułowane Skazałeś ją na śmierć[4] i Zachłanność mordercy oraz cztery opowiadania w popularnej serii Ewa wzywa 07 zatytułowane: Złote kółka (zeszyt nr 10), Tajemnica gotyckiej komnaty (nr 38)[5], Celny strzał (nr 58)[6], Jak pan przeniósł ten gryps? (nr 82). Był również konsultantem z ramienia Milicji Obywatelskiej do wielu filmów kryminalnych[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. XX wieku przeszedł na emeryturę. Był ojcem dwóch córek, których imion: Marzena i Iwona użyczył bohaterkom komiksów opowiadających o przygodach kapitana Jana Żbika (dwóm paniom porucznik). Mieszkał w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kapitan Żbik w żałobie. Zmarł twórca kultowego komiksu, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-09-05].
  2. Spis scenarzystów serii zeszytów ze Żbikiem.
  3. Podczas spotkania autorskiego podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Komiksowego w Łodzi (7 października 2006 roku) Władysław Krupka poinformował o tym, że ma już przygotowanych piętnaście nowych scenariuszy. Pierwszy zeszyt ze wznowionej serii.
  4. Zaadaptowana na 4-zeszytową miniserię z Michałem Maciejem Żbikiem. Więcej: na stronie poświęconej Żbikowi.
  5. Również zaadaptowana na miniserię ze Żbikiem (szczegóły tutaj).
  6. Recenzja.
  7. Władysław Krupka w bazie filmpolski.pl – scenariusz do odcinka Skok śmierci z serialu 07 zgłoś się to adaptacja 4 zeszytowej miniserii ze Żbikiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Kłoś, Akuszer Żbika, Tygodnik „Przekrój”, 12 maja 2002, nr 19/2968.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.