Władysław Bandurski (żołnierz)

Zobacz też: Władysław Bandurski – biskup, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Władysław Bandurski
podchorąży podchorąży
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1901
Przemyśl
Data i miejsce śmierci 18 marca 1921
Ilia
Przebieg służby
Lata służby 1914-1918
Siły zbrojne Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Jednostki 1 pułk piechoty Legionów
Główne wojny i bitwy Wojna polsko-bolszewicka
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości

Władysław Bandurski (ur. 18 grudnia 1901 w Przemyślu, zm. 18 marca 1921 w Ilii) – podchorąży Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Kawaler orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Józefa i Józefy z domu Swoboda. W Krakowie uczęszczał do gimnazjum, a później zamieszkał w Bohorodczanach w powiecie stanisławowskim[1]. Od sierpnia 1914 w Legionach Polskich, a z racji młodego wieku pełnił w 2 kompanii 1 pułku piechoty funkcję ordynansa i łącznika[1]. 16 sierpnia 1916 odznaczył się podczas walk nad Stochódem. Walcząc pod Rudką Miryńską, kilkakrotnie przedostając się przez linie nieprzyjaciela, przenosił ważne meldunki i rozkazy[1]. Odznaczony za czyny bojowe Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[2]. Od jesieni 1917 walczył w szeregach armii austriackiej, na froncie włoskim został ranny. W listopadzie 1918 wstąpił do Wojska Polskiego do 1 pułku piechoty Legionów. Uczestniczył w walkach na froncie polsko-bolszewickim. Awansowany do stopnia podchorążego. Na skutek odniesionych ran i kontuzji zmarł po dłuższej chorobie w Ilii w powiecie Wilejka, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu. Rodziny nie założył[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.