Völkischer Beobachter

Völkischer Beobachter
Ilustracja
Częstotliwość dziennik
Państwo Niemcy
Pierwszy numer 1920
Ostatni numer 1945

Völkischer Beobachter (niem. dosł. „obserwator ludowy”) – gazeta niemiecka, od 1920 r. organ prasowy NSDAP.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pismo powstało w 1901 jako lokalny tygodnik w Monachium i początkowo nosiło tytuł Münchner Beobachter („obserwator monachijski”). W czerwcu 1918 r., po śmierci dotychczasowego właściciela – Franza Ehera, wdowa po nim sprzedała pismo za 5 tysięcy marek Rudolfowi von Sebottendorf i tygodnik przeszedł na własność Towarzystwa Thule. W sierpniu 1919 pismo zostało przemianowane na Völkischer Beobachter, a we wrześniu tego roku wydawnictwo Franz Eher i spadkobiercy zostało przekształcone w spółkę z o.o. Od 1920 r. tygodnik związany był z ruchem narodowosocjalistycznym, a w 1921 r. Adolf Hitler formalnie stał się jego właścicielem, płacąc za tytuł 100 tys. marek. Od sierpnia 1921 redaktorem naczelnym był Dietrich Eckart.

Jako organ NSDAP pismo nosiło podtytuł Organ bojowy narodowosocjalistycznego Ruchu Wielkich Niemiec (niem. Kampforgan der nationalsozialistischen Bewegung Großdeutschlands).

Völkischer Beobachter początkowo miał charakter tygodnika, a od 8 lutego 1923 ukazywał się codziennie. Po puczu monachijskim przestał się ukazywać; wznowienie tytułu nastąpiło w 1925 r. po wyjściu Hitlera na wolność.

Druk odbywał się w wydawnictwach Franz-Eher-Verlag i Münchner Buchgewerbehaus M. Müller & Sohn.

Völkischer Beobachter stał się symbolem narodowosocjalistycznej propagandy.

Druk gazety trwał do końca kwietnia 1945 r., ostatni numer nosił datę 30 kwietnia.

Nakład:

ok. 1921 – 8 tys. egzemplarzy
1923 – 25 tys. egzemplarzy
1931 – 120 tys. egzemplarzy
1944 – 1700 tys. egzemplarzy

Od lipca 1926 NSDAP wydawała także Illustrierter Beobachter, w którym Hitler w l. 1928-1930 pisał regularnie w rubryce Polityka tygodnia.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.