U Ottama

U Ottama
ဆရာတော် ဦးဥတ္တမ
Ilustracja
Imię przy narodzeniu Paw Tun Aung
Data urodzenia 28 grudnia 1879
Data i miejsce śmierci 9 września 1939
Rangun
Zawód, zajęcie duchowny
Wyznanie buddyzm therawada

Sayadaw U Ottama (birm. ဆရာတော် ဦးဥတ္တမ, IPA sʰəjàdɔ̀ ʔú ʔoʊʔdəma̰; znany także jako U Uttama; ur. 28 grudnia 1879 – zm. 9 września 1939) – duchowny buddyjski, który zapoczątkował tradycję politycznego zaangażowania mnichów buddyjskich w Birmie (Mjanmie).

Życie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w okolicach Sittwe, w stanie Rakhine jako Paw Tun Aung. Studiował w Kalkucie w Indiach, gdzie zetknął się z ideami Indyjskiego Kongresu Narodowego, co wywarło duży wpływ na jego przyszłą działalność[1]. Następnie pracował w Japonii jako nauczyciel języka palijskiego w Tokio. Po powrocie do Birmy w roku 1919 zaangażował się w działalność, polityczną. Z tego powodu został uwięziony po raz pierwszy w roku 1921 – od tego czasu aż do śmierci w roku 1939 większość czasu spędził w więzieniu doświadczając chorób, nędzy i lekceważenia ze strony młodszych działaczy nacjonalistycznych[1].

Poglądy i działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Pomimo politycznego zaangażowania U Ottama nie był członkiem żadnej partii. Jego działalność polegała na wygłaszaniu przemówień, pisaniu artykułów i listów otwartych oraz angażowaniu się w pokojowe inicjatywy polityczne. Rozgłos zyskał po swoim pierwszym, dziesięciomiesięcznym[2] uwięzieniu w roku 1921, które było konsekwencją opublikowania listu otwartego skierowanego do gubernatora Birmy Brytyjskiej Reginalda Craddocka; w liście tym wezwał gubernatora by "wynosił się do domu". Inspirując się naukami Gandhiego był zwolennikiem pokojowego oporu przeciw kolonialnym rządom Brytyjczyków w Birmie – wzywał m.in. do bojkotu brytyjskich towarów. Uważał, że buddyjscy mnisi nie powinni skupiać się na osiągnięciu nirwany aż do czasu uwolnienia wszystkich Birmańczyków z opresji kolonialnej[3][4]. Jednocześnie prezentował poglądy nacjonalistyczne – uważany jest za ojca współczesnego nacjonalizmu arakańskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Seekins 2006: 344
  2. Ēi, Kyaw 1993: 64
  3. Sakhong 2003: 189
  4. Seekins 2006: 345

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kyaw Ēi (U.), Aye Kyaw: The Voice of Young Burma. SEAP Publications, 1993. ISBN 978-0-87727-129-1. (ang.)
  • Liam A. Sakhong: In Search of Chin Identity: A Study in Religion, Politics and Ethnic Identity in Burma. Nordic Institute of Asian Studies, 2003, seria: Nordic Institute of Asian Studies monograph series. ISBN 978-0-7007-1764-4. (ang.)
  • Donald M. Seekins: Historical Dictionary of Burma (Myanmar). USA: Scarecrow Press Inc., 2006. ISBN 978-0810854765. (ang.)

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.