US Open 2020

US Open 2020
Miejsce  Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Obiekt USTA Billie Jean King National Tennis Center
Nawierzchnia Twarda
Data 31.08–13.09.2020
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 53 400 000 $
Drabinka 128S/32D
Dyrektor Stacey Allaster
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 53 400 000 $
Drabinka 128S/32D
Dyrektor Stacey Allaster
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Austria Dominic Thiem
Gra podwójna mężczyzn
Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares
Gra pojedyncza kobiet
Japonia Naomi Ōsaka
Gra podwójna kobiet
Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa
2019 2021
Strona internetowa
Wielki Szlem 2020

US Open 2020 – drugi w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 31 sierpnia–13 września, tradycyjnie na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 140. edycja rozgrywek. Pula nagród wynosiła 53 400 000 dolarów amerykańskich[1].

Z powodu pandemii COVID-19 US Open został rozegrany jako drugi, a nie tradycyjnie jako czwarty i ostatni turniej Wielkiego Szlema w sezonie (turniej Roland Garros przeniesiono na przełom września i października, a Wimbledon odwołano). Po raz pierwszy w historii zawodów wielkoszlemowych widzowie nie mieli wstępu na obiekty. Zawodnicy podlegali testom na obecność koronawirusa, a pozytywny wynik wiązał się z koniecznością wycofania się z turnieju. Tenisiści oraz personel byli zobowiązani do noszenia maseczek poza wyznaczonymi wyjątkami[2]. W celu uniknięcia niepotrzebnych podróży turniej WTA kobiet i turniej ATP mężczyzn tradycyjnie rokrocznie odbywające się w Cincinnati przed turniejem US Open w tym roku przeprowadzono na nowojorskich kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center[3].

Rafael Nadal i Bianca Andreescu, czyli zdobywcy trofeum w grze pojedynczej sprzed roku, nie zdecydowali się bronić tytułu. Rozegrane zostały tylko turnieje singlowe i deblowe mężczyzn oraz kobiet, przy czym turnieje gry podwójnej zostały pomniejszone z 64 do 32 par biorących udział w zawodach. Odwołane zostały rywalizacje w ramach kwalifikacji, turniej gry mieszanej oraz turnieje juniorskie[2]. Początkowo zrezygnowano również z organizacji turniejów zawodników na wózkach, ale po krytyce ze strony tenisistów postanowiono wycofać się z tego pomysłu[4].

W grze pojedynczej mężczyzn Dominic Thiem pokonał 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6(6) Alexandra Zvereva. W grze pojedynczej kobiet Naomi Ōsaka triumfowała nad Wiktoryją Azaranką wynikiem 1:6, 6:3, 6:3. W deblu mężczyzn wygrali Mate Pavić i Bruno Soares, którzy triumfowali 7:5, 6:3 nad parą Wesley KoolhofNikola Mektić. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Laura Siegemund i Wiera Zwonariowa, które w finale pokonały Nicole Melichar i Xu Yifan 6:4, 6:4.

Shingo Kunieda poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 6:3, 3:6, 7:6(3) został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Yui Kamiji 6:3, 6:3. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Sam Schröder, który pokonał Dylana Alcotta wynikiem 7:6(5), 0:6, 6:4. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Stéphane’a Houdeta i Nicolasa Peifera 6:4, 6:1. W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Yui Kamiji i Jordanne Whiley dzięki wygranej 6:3, 6:3 odniesionej nad Marjolein Buis i Diede de Groot. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Dylan Alcott wraz z Andrew Lapthorne’em, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Sama Schrödera i Davida Wagnera wynikiem 3:6, 6:4, 10–8.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  20  Hiszpania Pablo Carreño-Busta 3 7 7 0 6  
12  Kanada Denis Shapovalov 6 65 64 6 3  
  20  Hiszpania Pablo Carreño-Busta 6 6 3 4 3  
  5  Niemcy Alexander Zverev 3 2 6 6 6  
27  Chorwacja Borna Ćorić 6 65 61 3
  5  Niemcy Alexander Zverev 1 7 7 6  
    5  Niemcy Alexander Zverev 6 6 4 3 66
  2  Austria Dominic Thiem 2 4 6 6 7
  10  Rosja Andriej Rublow 66 3 65  
3  Rosja Daniił Miedwiediew 7 6 7  
3  Rosja Daniił Miedwiediew 2 67 65
  2  Austria Dominic Thiem 6 7 7  
21  Australia Alex de Minaur 1 2 4
  2  Austria Dominic Thiem 6 6 6  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  28  Stany Zjednoczone Jennifer Brady 6 6  
23  Kazachstan Julija Putincewa 3 2  
  28  Stany Zjednoczone Jennifer Brady 61 6 3  
  4  Japonia Naomi Ōsaka 7 3 6  
4  Japonia Naomi Ōsaka 6 6
   Stany Zjednoczone Shelby Rogers 3 4  
    4  Japonia Naomi Ōsaka 1 6 6
   Białoruś Wiktoryja Azaranka 6 3 3
  PR  Bułgaria Cwetana Pironkowa 6 3 2  
3  Stany Zjednoczone Serena Williams 4 6 6  
3  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 3 3
   Białoruś Wiktoryja Azaranka 1 6 6  
 Białoruś Wiktoryja Azaranka 6 6
  16  Belgia Elise Mertens 1 0  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Holandia Jean-Julien Rojer
 Rumunia Horia Tecău
7 7  
 Indie Rohan Bopanna
 Kanada Denis Shapovalov
5 5  
   Holandia Jean-Julien Rojer
 Rumunia Horia Tecău
4 5  
   Chorwacja Mate Pavić
 Brazylia Bruno Soares
6 7  
 Wielka Brytania Jamie Murray
 Wielka Brytania Neal Skupski
2 64
   Chorwacja Mate Pavić
 Brazylia Bruno Soares
6 7  
     Chorwacja Mate Pavić
 Brazylia Bruno Soares
7 6
  8  Holandia Wesley Koolhof
 Chorwacja Nikola Mektić
5 3
  WC  Stany Zjednoczone Christopher Eubanks
 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald
2 65  
3  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 7  
3  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
63 4
  8  Holandia Wesley Koolhof
 Chorwacja Nikola Mektić
7 6  
8  Holandia Wesley Koolhof
 Chorwacja Nikola Mektić
7 6
   Belgia Sander Gillé
 Belgia Joran Vliegen
66 3  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Kanada Gabriela Dabrowski
 Stany Zjednoczone Alison Riske
4 2  
 Stany Zjednoczone Asia Muhammad
 Stany Zjednoczone Taylor Townsend
6 6  
   Stany Zjednoczone Asia Muhammad
 Stany Zjednoczone Taylor Townsend
4 6 67  
  3  Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
6 3 7  
3  Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
6 6
   Stany Zjednoczone Hayley Carter
 Brazylia Luisa Stefani
2 3  
    3  Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
4 4
  PR  Niemcy Laura Siegemund
 Rosja Wiera Zwonariowa
6 6
   Rosja Anna Blinkowa
 Rosja Wieronika Kudiermietowa
6 6  
4  Czechy Květa Peschke
 Holandia Demi Schuurs
4 2  
 Rosja Anna Blinkowa
 Rosja Wieronika Kudiermietowa
7 3 5
  PR  Niemcy Laura Siegemund
 Rosja Wiera Zwonariowa
5 6 7  
PR  Niemcy Laura Siegemund
 Rosja Wiera Zwonariowa
6 7
  2  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
4 61  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
 Francja Nicolas Peifer 3 2  
  1  Japonia Shingo Kunieda 4 6 6  
   Belgia Joachim Gérard 6 1 3  
WC  Stany Zjednoczone Casey Ratzlaff 6 3 0
   Belgia Joachim Gérard 4 6 6  
    1  Japonia Shingo Kunieda 6 3 7
   Wielka Brytania Alfie Hewett 3 6 63
   Wielka Brytania Alfie Hewett 6 6  
 Wielka Brytania Gordon Reid 0 2  
 Wielka Brytania Alfie Hewett 6 1 6
  2  Argentyna Gustavo Fernández 4 6 3  
 Francja Stéphane Houdet 4 1
  2  Argentyna Gustavo Fernández 6 6  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
 Wielka Brytania Jordanne Whiley 3 4  
  1  Holandia Diede de Groot 7 4 6  
   Holandia Marjolein Buis 68 6 1  
 Holandia Marjolein Buis 6 6
   Stany Zjednoczone Dana Mathewson 2 1  
    1  Holandia Diede de Groot 6 6
  2  Japonia Yui Kamiji 3 3
   Kolumbia Angelica Bernal 4 6 6  
WC  Wielka Brytania Lucy Shuker 6 3 3  
 Kolumbia Angelica Bernal 2 1
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  
 Japonia Momoko Ohtani 2 65
  2  Japonia Yui Kamiji 6 7  

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 6  
 Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
3 3     1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 6
 Belgia Joachim Gérard
 Stany Zjednoczone Casey Ratzlaff
2 1   2  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
4 1
2  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
6 6  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Holandia Marjolein Buis
 Holandia Diede de Groot
6 6  
 Japonia Momoko Ohtani
 Wielka Brytania Lucy Shuker
0 1     1  Holandia Marjolein Buis
 Holandia Diede de Groot
3 3
 Kolumbia Angelica Bernal
 Stany Zjednoczone Dana Mathewson
2 1   2  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
6 6
2  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
6 6  

Gra pojedyncza na quadach[edytuj | edytuj kod]

Finał
1  Australia Dylan Alcott 65 6 4
WC  Holandia Sam Schröder 7 0 6

Gra podwójna na quadach[edytuj | edytuj kod]

Finał
1  Australia Dylan Alcott
 Wielka Brytania Andrew Lapthorne
3 6 10
2  Holandia Sam Schröder
 Stany Zjednoczone David Wagner
6 4 8

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Amerykańska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego[a].

Gra pojedyncza mężczyzn

Stany Zjednoczone Ulises Blanch[14]
Stany Zjednoczone Maxime Cressy[14]
Stany Zjednoczone Sebastian Korda[14]
Stany Zjednoczone Mitchell Krueger[14]
Stany Zjednoczone Thai-Son Kwiatkowski[14]
Stany Zjednoczone Michael Mmoh[14]
Stany Zjednoczone Brandon Nakashima[14]
Stany Zjednoczone Jeffrey John Wolf[14]

Gra pojedyncza kobiet

Stany Zjednoczone Hailey Baptiste[14]
Stany Zjednoczone Catherine Bellis[14]
Belgia Kim Clijsters[14]
Stany Zjednoczone Allie Kiick[14]
Stany Zjednoczone Claire Liu[14]
Stany Zjednoczone Robin Montgomery[14]
Stany Zjednoczone Katrina Scott[14]
Stany Zjednoczone Sachia Vickery[14]

Gra podwójna mężczyzn

Stany Zjednoczone Ernesto Escobedo / Stany Zjednoczone Noah Rubin[15]
Stany Zjednoczone Christopher Eubanks / Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald[15]
Stany Zjednoczone Christian Harrison / Stany Zjednoczone Ryan Harrison[15]
Stany Zjednoczone Nathaniel Lammons / Stany Zjednoczone Nicholas Monroe[15]

Gra podwójna kobiet

Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada / Stany Zjednoczone Christina McHale[15]
Stany Zjednoczone Hailey Baptiste / Belgia Kim Clijsters[15]
Stany Zjednoczone Ann Li / Stany Zjednoczone Bernarda Pera[15]
Stany Zjednoczone Jessica Pegula / Stany Zjednoczone Shelby Rogers[15]

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2020.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2020
gra pojedyncza mężczyzn Hiszpania Rafael Nadal Austria Dominic Thiem
gra pojedyncza kobiet Kanada Bianca Andreescu Japonia Naomi Ōsaka
gra podwójna mężczyzn Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares
gra podwójna kobiet Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Alfie Hewett Japonia Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot Holandia Diede de Groot
gra pojedyncza na quadach Wielka Brytania Andrew Lapthorne Holandia Sam Schröder
gra podwójna mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
Japonia Yui Kamiji
Wielka Brytania Jordanne Whiley
gra podwójna na quadach Australia Dylan Alcott
Wielka Brytania Andrew Lapthorne
Australia Dylan Alcott
Wielka Brytania Andrew Lapthorne

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
Francja Benoît Paire (17) wycofanie[16]
1. 31 sierpnia 1. runda Wielka Brytania Cameron Norrie Argentyna Diego Schwartzman (9) 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 7:5
Stany Zjednoczone Steve Johnson Stany Zjednoczone John Isner (16) 6:7(5), 6:3, 6:7(5), 6:3, 7:6(3)
Białoruś Jahor Hierasimau Serbia Dušan Lajović (18) 6:1, 4:6, 6:4, 6:4
2. 1 września Australia John Millman Gruzja Nikoloz Basilaszwili (22) 6:1, 6:4, 6:4
Stany Zjednoczone Jeffrey John Wolf (WC) Argentyna Guido Pella (29) 6:2, 0:6, 6:3, 6:3
3. 2 września 2. runda Kazachstan Michaił Kukuszkin Chile Cristian Garín (13) 6:2, 6:1, 3:6, 4:6, 7:5
Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina Polska Hubert Hurkacz (24) 6:4, 1:6, 6:2, 6:2
4. 3 września Węgry Márton Fucsovics Bułgaria Grigor Dimitrow (14) 6:7(5), 7:6(4), 3:6, 6:4, 6:1
Kanada Vasek Pospisil Kanada Milos Raonic (25) 6:7(1), 6:3, 7:6(4), 6:3
5. 4 września Francja Corentin Moutet Wielka Brytania Daniel Evans (23) 4:6, 6:3, 7:6(5), 7:6(1)
3. runda Chorwacja Borna Ćorić (27) Grecja Stefanos Tsitsipas (4) 6:7(2), 6:4, 4:6, 7:5, 7:6(4)
Kanada Denis Shapovalov (12) Stany Zjednoczone Taylor Fritz (19) 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(5), 6:2
Belgia David Goffin (7) Serbia Filip Krajinović (26) 6:1, 7:6(5), 6:4
Serbia Novak Đoković (1) Niemcy Jan-Lennard Struff (28) 6:3, 6:3, 6:1
Niemcy Alexander Zverev (5) Francja Adrian Mannarino (32) 6:7(4), 6:4, 6:2, 6:2
6. 5 września Kanada Vasek Pospisil Hiszpania Roberto Bautista-Agut (8) 7:5, 2:6, 4:6, 6:3, 6:2
Australia Alex de Minaur (21) Rosja Karen Chaczanow (11) 6:4, 0:6, 4:6, 6:3, 6:1
Włochy Matteo Berrettini (6) Norwegia Casper Ruud (30) 6:4, 6:4, 6:2
Austria Dominic Thiem (2) Chorwacja Marin Čilić (31) 6:2, 6:2, 3:6, 6:3
7. 6 września 4. runda Hiszpania Pablo Carreño-Busta (20) Serbia Novak Đoković (1) 6:5 dyskwalifikacja
Kanada Denis Shapovalov (12) Belgia David Goffin (7) 6:7(0), 6:3, 6:4, 6:3
8. 7 września Rosja Andriej Rublow (10) Włochy Matteo Berrettini (6) 4:6, 6:3, 6:3, 6:3
Austria Dominic Thiem (2) Kanada Félix Auger-Aliassime (15) 7:6(4), 6:1, 6:1
9. 8 września Ćwierćfinał Hiszpania Pablo Carreño-Busta (20) Kanada Denis Shapovalov (12) 3:6, 7:6(5), 7:6(4), 0:6, 6:3
Niemcy Alexander Zverev (5) Chorwacja Borna Ćorić (27) 1:6, 7:6(5), 7:6(1), 6:3
10. 9 września Rosja Daniił Miedwiediew (3) Rosja Andriej Rublow (10) 7:6(6), 6:3, 7:6(5)
Austria Dominic Thiem (2) Australia Alex de Minaur (21) 6:1, 6:2, 6:4
12. 11 września Półfinał Austria Dominic Thiem (2) Rosja Daniił Miedwiediew (3) 6:2, 7:6(7), 7:6(5)
Niemcy Alexander Zverev (5) Hiszpania Pablo Carreño-Busta (20) 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3
14. 13 września Finał Austria Dominic Thiem (2) Niemcy Alexander Zverev (5) 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6(6)

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
1. 31 sierpnia 1. runda Belgia Kirsten Flipkens Szwecja Rebecca Peterson (32) 7:6(1), 6:4
2. 1 września Belgia Ysaline Bonaventure Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai (25) 4:6, 6:3, 6:2
Polska Iga Świątek Rosja Wieronika Kudiermietowa (29) 6:3, 6:3
3. 2 września 2. runda Francja Caroline Garcia Czechy Karolína Plíšková (1) 6:1, 7:6(2)
Stany Zjednoczone Shelby Rogers Kazachstan Jelena Rybakina (11) 7:5, 6:1
Białoruś Alaksandra Sasnowicz Czechy Markéta Vondroušová (12) 6:1, 6:2
Stany Zjednoczone Ann Li Stany Zjednoczone Alison Riske (13) 6:0, 6:3
Stany Zjednoczone Madison Brengle Ukraina Dajana Jastremśka (19) 6:2, 6:3
Rosja Warwara Graczowa Francja Kristina Mladenovic (30) 1:6, 7:6(2), 6:0
Ukraina Marta Kostiuk Łotwa Anastasija Sevastova (31) 6:3, 7:6(5)
4. 3 września Białoruś Wiktoryja Azaranka Białoruś Aryna Sabalenka (5) 6:1, 6:3
Rumunia Sorana Cîrstea Wielka Brytania Johanna Konta (9) 2:6, 7:6(5), 6:4
Bułgaria Cwetana Pironkowa (PR) Hiszpania Garbiñe Muguruza (10) 7:5, 6:3
5. 4 września Stany Zjednoczone Caty McNally Rosja Jekatierina Aleksandrowa (21) 4:6, 6:3, 7:6(2)
3. runda Estonia Anett Kontaveit (14) Polska Magda Linette (24) 6:3, 6:2
6. 5 września Francja Alizé Cornet Stany Zjednoczone Madison Keys (7) 7:6(4), 3:2 krecz
Bułgaria Cwetana Pironkowa (PR) Chorwacja Donna Vekić (18) 6:4, 6:1
Grecja Maria Sakari (15) Stany Zjednoczone Amanda Anisimova (22) 6:3, 6:1
Stany Zjednoczone Serena Williams (3) Stany Zjednoczone Sloane Stephens (26) 2:6, 6:2, 6:2
Stany Zjednoczone Sofia Kenin (2) Tunezja Uns Dżabir (27) 7:6(4), 6:3
7. 6 września 4. runda Stany Zjednoczone Shelby Rogers Czechy Petra Kvitová (6) 7:6(5), 3:6, 7:6(6)
Kazachstan Julija Putincewa (23) Chorwacja Petra Martić (8) 6:3, 2:6, 6:4
Japonia Naomi Ōsaka (4) Estonia Anett Kontaveit (14) 6:3, 6:4
Stany Zjednoczone Jennifer Brady (28) Niemcy Angelique Kerber (17) 6:1, 6:4
8. 7 września Belgia Elise Mertens (16) Stany Zjednoczone Sofia Kenin (2) 6:3, 6:3
Stany Zjednoczone Serena Williams (3) Grecja Maria Sakari (15) 6:3, 6:7(6), 6:3
Białoruś Wiktoryja Azaranka Czechy Karolína Muchová (20) 5:7, 6:1, 6:4
9. 8 września Ćwierćfinał Stany Zjednoczone Jennifer Brady (28) Kazachstan Julija Putincewa (23) 6:3, 6:2
10. 9 września Białoruś Wiktoryja Azaranka Belgia Elise Mertens (16) 6:1, 6:0
11. 10 września Półfinał Białoruś Wiktoryja Azaranka Stany Zjednoczone Serena Williams (3) 1:6, 6:3, 6:3
Japonia Naomi Ōsaka (4) Stany Zjednoczone Jennifer Brady (28) 7:6(1), 3:6, 6:3

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
3. 2 września 1. runda Belgia Sander Gillé
Belgia Joran Vliegen
Polska Łukasz Kubot
Brazylia Marcelo Melo (2)
6:2, 6:4
Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares
Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos (5)
3:6, 6:4, 6:4
Nowa Zelandia Marcus Daniell
Austria Philipp Oswald
Południowa Afryka Raven Klaasen
Austria Oliver Marach (7)
6:3, 7:6(5)
4. 3 września Wielka Brytania Jamie Murray
Wielka Brytania Neal Skupski
Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek (4)
6:3, 7:5
6. 5 września 2. runda Holandia Jean-Julien Rojer
Rumunia Horia Tecău
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (1)
4:6, 6:3, 6:4
Indie Rohan Bopanna
Kanada Denis Shapovalov
Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies (6)
4:6, 6:4, 6:3
9. 8 września Półfinał Holandia Wesley Koolhof
Chorwacja Nikola Mektić (8)
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (3)
7:6(3), 6:4
11. 10 września Finał Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares
Holandia Wesley Koolhof
Chorwacja Nikola Mektić (8)
7:5, 6:3

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
3. 2 września 1. runda Stany Zjednoczone Asia Muhammad
Stany Zjednoczone Taylor Townsend
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai (5)
3:6, 6:2, 6:1
5. 4 września 2. runda Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa (PR)
Białoruś Wiktoryja Azaranka
Stany Zjednoczone Sofia Kenin (7)
7:6(4), 6:3
Rosja Anna Blinkowa
Rosja Wieronika Kudiermietowa
Niemcy Anna-Lena Friedsam
Czechy Kateřina Siniaková (8)
6:3, 3:6, 6:1
6. 5 września Kanada Gabriela Dabrowski
Stany Zjednoczone Alison Riske
Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic (1)
walkower[17]
Stany Zjednoczone Hayley Carter
Brazylia Luisa Stefani
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (6)
6:4, 0:6, 6:4
7. 6 września Ćwierćfinał Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa (PR)
Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka (2)
6:4, 7:6(1)
Rosja Anna Blinkowa
Rosja Wieronika Kudiermietowa
Czechy Květa Peschke
Holandia Demi Schuurs (4)
6:4, 6:2
12. 11 września Finał Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa (PR)
Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Chińska Republika Ludowa Xu Yifan (3)
6:4, 6:4

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzikie karty otrzymali też: Andy Murray, Francesca Di Lorenzo, Ann Li, Caroline Dolehide, Usue Maitane Arconada i Whitney Osuigwe, ale w związku z rezygnacjami wyżej notowanych zawodników zakwalifikowali się do zawodów na podstawie miejsca zajmowanego w rankingu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ATP Staff: US Open Reveals 2020 Prize Money Distribution (ang.). atptour.com, 2020-08-05. [dostęp 2020-08-26].
  2. a b Russell Fuller: US Open to be held behind closed doors after New York governor gives go-ahead (ang.). bbc.com, 2020-06-17. [dostęp 2020-08-26].
  3. Dave Clark, Adam Baum: The 2020 Western & Southern Open will be played in New York this summer (ang.). cincinnati.com, 2020-06-16. [dostęp 2020-08-22].
  4. AP/ABC: Wheelchair tennis back on at US Open after initial decision criticised by players including Dylan Alcott (ang.). abc.net.au, 2020-06-25. [dostęp 2020-08-26].
  5. a b Aayush Majumdar: List of Players Missing at the US Open 2020 (ang.). essentiallysports.com, 2020-08-28. [dostęp 2020-08-29].
  6. ATP Staff: Federer Announces Right Knee Procedure, To Return In 2021 (ang.). atptour.com, 2020-06-10. [dostęp 2020-08-26].
  7. a b c d e f g Rob Train: Rafa Nadal pulls out of the US Open (ang.). as.com, 2020-08-04. [dostęp 2020-08-26].
  8. Haresh: Pierre-Hugues Herbert will skip the US Open. Here is why... (ang.). tennisworldusa.org, 2020-08-06. [dostęp 2020-08-26].
  9. Decision in the case of Nicolas Jarry (ang.). itftennis.com, 2020-04-20. [dostęp 2020-08-26].
  10. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u 2020 US Open player withdrawal information (ang.). usopen.org, 2020-08-24. [dostęp 2020-08-26].
  11. EFE: Lucas Pouille no participará en el US Open (hiszp.). as.com, 2020-07-12. [dostęp 2020-08-26].
  12. a b c d e f g h i Bola Amarela: US Open: consulte a lista de todos os jogadores que não vão (port.). bolamarela.com.br, 2020-08-17. [dostęp 2020-08-26].
  13. Tennis: Wimbledon champion Simona Halep opts out of playing at US Open (ang.). nzherald.co.nz, 2020-08-18. [dostęp 2020-08-26].
  14. a b c d e f g h i j k l m n o p Arthur Kapetanakis: Former champs Andy Murray, Kim Clijsters headline 2020 US Open singles wild cards (ang.). usopen.org, 2020-08-06. [dostęp 2020-08-26].
  15. a b c d e f g h Victoria Chiesa: 2020 US Open doubles fields and wild cards announced (ang.). usopen.org, 2020-08-19. [dostęp 2020-08-26].
  16. Rafał Smoliński: Tenis. US Open. Benoit Paire z koronawirusem. W I rundzie miał być rywalem Kamila Majchrzaka (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2020-08-30. [dostęp 2020-08-31].
  17. Rafał Smoliński: Tenis. US Open: najwyżej rozstawiona para Kristina Mladenović i Timea Babos wykluczona z gry (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2020-09-05. [dostęp 2020-09-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • US Open (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2020-08-26].
  • US Open (ang.). atptour.com. [dostęp 2020-08-26].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.