Tudor (nadwozie)

Škoda 1101

Tudor – typ nadwozia samochodu osobowego, posiadającego dwoje drzwi wejściowych (dla kierowcy i pasażerów), służących także do zajmowania miejsca na tylnej kanapie; dwudrzwiowy sedan. Nazwa stanowi inny zapis angielskiego określenia two-door – dwudrzwiowy[1]. Używana była w okresie przed i krótko po II wojnie światowej, szczególnie w USA (Ford[2]). Oprócz nieco niższej ceny od czterodrzwiowych sedanów[2], reklamowane były w USA jako idealne pojazdy do przewożenia dzieci na tylnej kanapie (np. Ford Mainline Tudor z lat 1952–54)[1].

Nadwozie typu tudor wykorzystane zostało między innymi w produkowanych w latach 1937–1944 modelach Škody Popular oraz w wytwarzanej od roku 1946 Škodzie 1101, znanych pod określeniem Škoda Tudor.

Mimo że nadwozia typu 2-drzwiowy sedan były spotykane także w kolejnych dekadach (np. Trabant), nie były już określane jako tudor.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ˈ54 FORD (prospekt)
  2. a b J. "Kelly" Flory, American Cars, 1946-1959: Every Model, Year by Year. McFarland, 2008 (ang.), s.422

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.