Traktat w Rijswijk

Traktat w Rijswijk
Data 1697-09-2020 września 1697
Miejsce Rijswijk
Przyczyna wojna Francji z Ligą Augsburską
Strony traktatu
 Francja  Anglia
 Hiszpania
 Zjednoczone Prowincje

Traktat w Rijswijk (Traktat w Ryswick) – traktat podpisany 20 września 1697 roku, który kończył wojnę Francji z Ligą Augsburską.

Negocjacje warunków zaczęły się w maju, na miejsce obrad wybrano miasto Rijswijk, które leżało w połowie drogi pomiędzy Hagą i Delft, gdzie mieściły się główne kwatery dowództw obu stron.

Święte Cesarstwo Rzymskie po traktacie

Po kilku tygodniach bezowocnych negocjacji, w czerwcu, Ludwik XIV i Wilhelm III Orański wybrali dwóch przedstawicieli, którzy spotkali się i zdołali uzgodnić warunki kompromisowe, których nie podpisali sojusznicy Wilhelma. Ostatecznie traktat podpisały Anglia, Hiszpania, Zjednoczone Prowincje i Francja. Święte Cesarstwo Rzymskie podpisało pokój 30 października.

Warunki pokoju stanowiły, że miasta zdobyte przez Francję od czasu traktatów z Nijmegen (1679) miały zostać zwrócone. Francja oddała Cesarstwu Fryburg Bryzgowijski, Breisach am Rhein i Philippsburg, zatrzymała natomiast Strasburg oraz otrzymała potwierdzenie posiadania kolonii Saint-Domingue oraz Puducherry i Nową Szkocję. Hiszpania natomiast odzyskała Katalonię, Mons, Kortrijk i Luksemburg. Niepodległość odzyskała Lotaryngia, w której do władzy powrócił Leopold I Józef, syn Karola IV.

Król Francji uznał ponadto Wilhelma jako króla Anglii, obiecał nie popierać Jakuba II Stuarta.

Z okazji pokoju w Rijswijk John Blow skomponował uroczysty hymn I was glad when they said unto me, który został wykonany 2 grudnia 1697 roku w katedrze św. Pawła w Londynie. Z tej samej okazji Jeremiah Clarke skomponował hymn O tell the World.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.