Tom Stoppard

Tom Stoppard
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Tomáš Straussler
Data i miejsce urodzenia 3 lipca 1937
Zlín
Zawód reżyser, scenarzysta, dramaturg
Odznaczenia
Knight Bachelor Order Zasługi (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Tom Stoppard, właśc. Tomáš Straussler (ur. 3 lipca 1937 w Zlínie) – brytyjski dramaturg i scenarzysta czeskiego pochodzenia, zdobywca Oskara za najlepszy scenariusz oraz Nagrody Tony dla najlepszego dramaturga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Urodził się w czeskim Zlínie jako Tomáš Straussler. Dzieciństwo spędził w Singapurze i Indiach. Jego matka ponownie wyszła za mąż za brytyjskiego oficera nazwiskiem Stoppard i osiedliła się w Anglii.

W wieku 17 lat Tom Stoppard zaczął pracę jako dziennikarz „Western Daily Press” w Bristolu. Był dwukrotnie żonaty, ma czterech synów.

W 2000 został odznaczony brytyjskim Orderem Zasługi (Order of Merit).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Za największy sukces dramatopisarski Stopparda uchodzi sztuka Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją (1961). To rozbudowana historia drugoplanowych postaci z dramatu Szekspira Hamlet. Tytułowe postacie to starzy przyjaciele księcia duńskiego, którzy mają za zadanie dowieźć go do Anglii. Ukazane przez Stopparda przygody tej dwójki urastają do rozmiarów tragikomedii o tematyce egzystencjalnej. W 1990 Stoppard wyreżyserował film pod tym samym tytułem z Garym Oldmanem i Timem Rothem w rolach głównych. Debiut reżyserski Stopparda został uhonorowany Złotym Lwem na 47. MFF w Wenecji.

W 1984 według sztuki Stopparda Kwadratura koła, przedstawiającej wydarzenia w Polsce od czerwca 1980 do grudnia 1981, powstał film o tym samym tytule.

Dramaty[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

  • 1990 Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.