Tom Hagen

Thomas Feargal „Tom” Hagen (ur. 1910, zm. sierpień 1964) – bohater powieści Maria Puzo pt. Ojciec chrzestny. W 1972 roku po raz pierwszy zekranizowano tę powieść, w rolę Toma wcielił się Robert Duvall.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tom jest pochodzenia irlandzko-niemieckiego. Po śmierci matki wylądował na ulicy. Tam też dostał poważnej infekcji oka, przez co wzbudzał wśród niewyedukowanych mieszkańców Nowego Jorku strach. Na szczęście spotkał Santino Corleone, który postanowił zabrać kolegę do swojego domu. W domu Rodziny Corleone Tom zaznał wiele ciepła. Don pomógł mu wyzbyć się infekcji oka i pozwolił zamieszkać w ich rodzinnym domu. Nie zmienił jednak nazwiska, gdyż (wg Vita Corleone) byłby to ewidentny brak szacunku dla rodziców Toma.

Tom Hagen postanowił studiować prawo. Don Corleone natomiast myślał, iż jego podopieczny po ukończeniu college’u będzie chciał założyć prywatną kancelarię (czynił nawet ku temu sposobne kroki). Tom jednak bardzo pozytywnie zaskoczył Vita – Hagen chciał „pracować dla Rodziny”. Z czasem Tom został prawą ręką Dona – objął funkcję consigliere. Miał z tego tytułu wiele nieprzyjemności, gdyż prawowity consigliere powinien być rodowitym Sycylijczykiem. Mimo tego bardzo dobrze pełnił swoją funkcję jako doradca. Jednakże nie będąc Sycylijczykiem, jego postępowanie, rady oraz decyzję jakie podejmował doprowadziły w istocie do jego usunięcia z tego stanowiska przez dona Michaela Corleone. Michael jako pierwszy dostrzegł iż wiedza prawnicza i mądrość Toma to za mało aby być consigliere. Tom był mężczyzną zbyt miękkim, nie potrafił, jak prawdziwy Sycylijczyk, zaryzykować wszystkiego dla honoru i zemsty.

W Zemście Ojca Chrzestnego został porwany przez Nicka Geraciego w swoim własnym aucie i ogłuszony. Gdy się obudził, tonął w swym samochodzie na środku jeziora. Przed śmiercią wspominał jak zabił dilera wraz z Sonnym, gdy jeszcze był na ulicy jako dziecko.

Jego żoną była Teresa, miał z nią troje dzieci:

  • Franka (ur. 1940)
  • Andrew (ur. 1942)
  • Ginny

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.