Tiemen Groen

Tiemen Groen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1946
Follega, Holandia
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Holandia
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
złoto Paryż 1964 Na dochodzenie (A)
złoto San Sebastián 1965 Na dochodzenie (A)
złoto Frankfurt 1966 Na dochodzenie (A)
złoto Amsterdam 1967 Na dochodzenie
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
srebro Nürburg 1966 Druż. na czas

Tiemen Groen (ur. 6 lipca 1946 w Follega) – holenderski kolarz torowy i szosowy, czterokrotny medalista torowych oraz srebrny medalista szosowych mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Tiemen Groen osiągnął w 1964 roku, kiedy zwyciężył w indywidualnym wyścigu na dochodzenie amatorów podczas torowych mistrzostw świata w Paryżu. W tym samym roku brał również udział w tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie zajął czwartą pozycję, przegrywając walkę o brązowy medal z Duńczykiem Prebenem Isakssonem. Na mistrzostwach świata Groen jeszcze dwukrotnie zwyciężał wśród amatorów: na mistrzostwach świata w San Sebastián (1965) i mistrzostwach we Frankfurcie (1966) oraz raz wśród zawodowców - na mistrzostwach świata w Amsterdamie w 1967 roku. W 1966 roku Holender zdobył także medal w kolarstwie szosowym, wspólnie z Eddym Beugelsem, Harrym Steevensem i Marinusem Wagtmansem zajmując drugie miejsce w drużynowej jeździe na czas podczas szosowych mistrzostw świata w Nürburgu. Wielokrotnie zdobywał medale torowych mistrzostw kraju, w tym pięć złotych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.