The New York Times

The New York Times
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Wydawca The New York Times Company
Pierwszy numer 1851
Średni nakład 1 125 000 egz.
ISSN 0362-4331
Strona internetowa
Wejście do dawnej siedziby The New York Times w Nowym Jorku

„The New York Times” – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dziennik The New York Times został założony 18 września 1851 przez Henry’ego Jarvisa Raymonda (pięć lat później, w 1856 założył Associated Press) i George’a Jonesa, jednak dopiero pod rządami Adolpha Ochsa, które zaczęły się w 1896, zdobył swoją reputację. Już w rok po zajęciu swego kierowniczego stanowiska, w 1897, nowy dyrektor wymyślił slogan, którego NYT używa do dziś – "Wszystkie wiadomości, które nadają się do druku".

Początkowo Times ukazywał się każdego poranka, z wyjątkiem niedziel, jednak już w czasie wojny domowej gazeta była wydawana każdego dnia. The New York Times otrzymał w 1918 pierwszą Nagrodę Pulitzera za wiadomości i artykuły dotyczące I wojny światowej. Rok później zaczęto dostarczać dziennik przez Ocean Atlantycki do Londynu.

W 1942 pojawiła się w dzienniku codzienna krzyżówka, a sekcja dotycząca mody rozpoczęła swą działalność w 1946. W tym samym roku zaczęto wydawać międzynarodową edycję Timesa, która przestała się ukazywać w 1967, gdy w Paryżu rozpoczęła swą działalność gazeta International Herald Tribune, redagowana przez zespół The New York Times, New York Herald Tribune i The Washington Post.

Od 1996 NYT ukazuje się w internecie, pod adresem www.nytimes.com.

Od 1997 NYT firmuje publikacji The New York Times Almanac, którego bezpośrednim wydawcą jest Penguin Group.

12 listopada 2008 grupa prowokatorów z organizacji Yes Men rozdała na ulicach Nowego Jorku i Los Angeles ponad milion egzemplarzy fałszywej gazety imitującej NYT. Dziennik miał 14 stron i wyszedł z datą 4 lipca 2009. Główną wiadomością była ta o zakończeniu wojny w Iraku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. meg, ap: Nabrali miliony ludzi na fałszywego "New York Timesa". W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 14 listopada 2008. [dostęp 14 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.