Teodora Lebenthal

Teodora Jadwiga Lebenthal
Data urodzenia 1884
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 1942
Iłża
Przyczyna śmierci tyfus
Zawód, zajęcie lekarka, dermatolożka
Rodzice Jakub, Cecylia z d. Goldszten

Teodora Jadwiga Lebenthal, Dora Lebenthal (ur. 1884, zm. 22 stycznia 1942 w Iłży) – polska lekarka (dermatolożka) pochodzenia żydowskiego, ukochana Bolesława Leśmiana.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Jakuba i Cecylii z Goldsztenów. Poetę poznała w 1917 roku na wakacjach w Iłży w trakcie swojej sprawy rozwodowej (Leśmian został tam zaproszony przez ich wspólną krewną Celinę Sunderland). Z inspiracji tą miłością powstał erotyk W malinowym chruśniaku..., a Dora przeszła na katolicyzm. Nigdy się nie pobrali.

Wobec problemów finansowych Leśmiana i jego rodziny, aby ratować finanse ukochanego, sprzedała swoje mieszkanie przy ul. Marszałkowskiej 148 w Warszawie wraz z całym umeblowaniem oraz wyposażeniem gabinetu lekarskiego i podjęła pracę za niewielką pensję w szpitalu św. Łazarza. Była z nim do końca – podczas pogrzebu nie pozwoliła jego rodzinie wsiąść do karawanu.

W 1940 roku wyjechała do Iłży wraz z Celiną, uciekając przed zamknięciem w warszawskim getcie. Opuszczona przez nią wynajęła pokój u nauczycielki, Józefy Waysowej. Otrzymała pracę w szpitalu św. Ducha, gdzie lecząc najbiedniejszych zaraziła się tyfusem i umarła. Została pochowana na cmentarzu w Iłży.

Postać Teodory Lebenthal w utworach i publikacjach[edytuj | edytuj kod]

W filmie fabularnym pt. Leśmian z 1990 w reżyserii Leszka Barona ukazana została m.in. relacja poety i Dory Lebenthal, w rolę której wcieliła się aktorka Iwona Katarzyna Pawlak[1].

Dorota Samborska-Kukuć w artykule Korekty i uzupełnienia do biografii Teodory (Dory) Lebenthal („Teksty Drugie” nr 1, 2018 r.) dowodzi wielu przekłamań związanych z biografią lekarki. Badaczka, docierając do dokumentów źródłowych, analizuje poszczególne niejasności wynikłe po części z nieprzychylności kuzyna poety Jana Brzechwy oraz córki Leśmiana Marii Ludwiki Mazurowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leśmian. filmpolski.pl. [dostęp 2018-03-04].
  2. Dorota Samborska-Kukuć, Korekty i uzupełnienia do biografii Teodory (Dory) Lebenthal, „Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (1), 1 lutego 2018, s. 358–373, ISSN 0867-0633 [dostęp 2019-01-07] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.