Teodora (żona Teofilakta)

Ten artykuł dotyczy Teodora. Zobacz też: inne historyczne osoby noszące imię Teodora.
Teodora wraz z córką, Marozją

Teodora (??? – 928) – wpływowa kobieta w Rzymie, na początku X wieku. Żona Teofilakta, konsula Tusculum, matka Marozji i Teodory Młodszej[1]. Zapoczątkowała okres pornokracji. Z jej rodziny wywodziły się dwa rywalizujące ze sobą rody arystokratyczne: Krescencjuszy i Tusculum[1].

Wspólnie z mężem kontrolowała na początku X wieku miasto Rzym i urząd papieski. W czasie swoich rządów Teofilakt i jego żona wpłynęli na mianowanie papieży: Anastazego III, Landa i Jana X[2]. Wpływy Teodory zostały przejęte i wykorzystane przez jej córkę Marozję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Conti di Tusculo: Teofilacto (ang.). Foundation for Medieval Genealogy. [dostęp 2012-11-18].
  2. John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 169-171. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gilbert Dagron, Pierre Riche, Andre Vauchez: Historia chrześcijaństwa. T. 4: Biskupi, mnisi i cesarze 610-1054. Warszawa: Krupski i S-ka, 1999, s. 625-627. ISBN 83-86117-31-1.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.