Telmatozaur

Telmatozaur
Telmatosaurus transylvanicus
Nopcsa, 1903
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd cerapody
Infrarząd ornitopody
(bez rangi) Iguanodontia
Nadrodzina Hadrosauroidea
Rodzina Hadrosauridae
Rodzaj telmatozaur
Gatunek Telmatosaurus transylvanicus

Telmatozaur (Telmatosaurus) Telmatosaurus transylvanicus to jeden z trzech znanych dinozaurów kaczodziobych na kontynencie europejskim.

Żył on w późnej kredzie, przed 69 milionami lat. Jego rozmiary nie były zbyt duże w stosunku do innych znanych nam kaczodziobych, z kontynentu amerykańskiego, czy z Azji. Miał 5 metrów długości i 2 metry wysokości. Miniaturowość (słowo może trochę przesadzone) tego dinozaura wynika z geografii Europy w tamtym okresie. Była ona podzielona na wiele wysp, na których różne gatunki dinozaurów ulegały miniaturyzacji, potrzebnej do przeżycia na niewielkich wyspach. Telmatozaur żywił się roślinami, nie znamy jego ciężaru (prawdopodobnie ważył około 1 tony). Jego szkielet został odnaleziony w 1903 r. w Rumunii, Francji i Hiszpanii. Opisany przez Węgra Franza Barona Nopsca w 1903 roku.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.