Tarcza herbowa

Tarcza herbowa – element herbu.

Kształt[edytuj | edytuj kod]

Kształt tarczy herbowej wywodzi się od tarczy obronnej. Zmieniał się on na przestrzeni wieków zależnie od kraju (wpływów obcych) i aktualnej mody. W czasach heraldyki żywej, tzn. będącej odzwierciedleniem rzeczywistego uzbrojenia rycerza, kształt tarczy ewoluował wraz z rozwojem rynsztunku i zbroi[1].

Z czasem jej kształt odchodził od swojego źródła i był coraz swobodniej stylizowany, zgodnie z wymaganiami epoki (jak np. tarcze kartuszowe z XVI w. czy włoskie tarcze owalne)[1][2]. W niektórych przedstawieniach heraldycznych (pieczęcie, guziki mundurowe, monety) tarcza bywa pomijana i przedstawiane jest samo godło. W ciągu wieków uwidoczniło się szczególne upodobanie niektórych narodów do specjalnego typu tarczy. Tarcze te przyjęto nazywać zwyczajowo narodowymi[3], choć jest to pewnym uogólnieniem. Nie istnieją reguły heraldyczne zakazujące stosowania w herbie polskim tzw. tarczy niemieckiej lub francuskiej.

Kształt tarczy nie jest zazwyczaj zdefiniowany w opisie herbu, i jest dozwolona dowolność w stosowaniu różnych wzorów. Zasadniczą sprawą jest stosowanie tarczy w tym samym stylu co reszta elementów herbu. Sporadycznie tylko spotyka się w nadaniach herbów ścisłe określenie kształtu tarczy, w takich rzadkich przypadkach dowolne jej zmienianie jest już nadużyciem.

Przykłady narodowych kształtów tarcz[edytuj | edytuj kod]

Kształt europejskich tarcz herbowych na przestrzeni dziejów[edytuj | edytuj kod]

HerbTarczaPL XIIIa.svg HerbTarczaPL XIIIb.svg HerbTarczaPL XIV.svg HerbTarczaPL XVa.svg HerbTarczaPL XVb.svg HerbTarczaPL XVc.svg HerbTarczaPL XVd.svg HerbTarczaPL XVe.svg
XIII w. XIII w. XIV w. XV w. XV w. XV w. XV w. XV w.
HerbTarczaPL XVIa.svg HerbTarczaPL XVIb.svg HerbTarczaPL XVIIa.svg HerbTarczaPL XVIIb.png HerbTarczaPL XVIIIa.png HerbTarczaPL XVIIIb.svg
XVI w. XVI w. XVII w. XVII w. XVIII w. XVIII w.
HerbTarczaPL XIXa.svg HerbTarczaPL XIXb.svg HerbTarczaPL XIXc.svg Spanish Escutcheon.svg
XIX w. XIX w. XIX w. XIX w.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Szymański: Nauki Pomocnicze Historii. Warszawa: 2001.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.