Szablon:Fakt

[potrzebny przypis]

Template-info.png Dokumentacja szablonu [zobacz] [edytuj] [historia] [odśwież]

Użycie

Szablon ten należy umieścić w artykule w miejscu, gdzie ze względu na niepodpartą źródłami treść powinien znajdować się przypis bibliograficzny.

Szablon ten posiada kilka funkcji:

Użycie podstawowe

kod efekt
Jakiś tekst{{fakt}} Jakiś tekst[potrzebny przypis]

Link kieruje na stronę Pomoc:Przypisy.

Szablon z datą – zalecane

Lepiej jest, gdy wstawimy go z datą, wtedy będzie wiadomo, dzięki kategorii jaka jest do daty dopisywana, które hasła są od dłuższego czasu oznaczone jako potrzebujące przypisów. Wtedy wizualny efekt będzie taki sam:

kod efekt
Jakiś tekst{{fakt|data=2020-09}} Jakiś tekst[potrzebny przypis]

ale hasło wyląduje w kategorii odpowiadającej danemu miesiącowi. Podanie go spowoduje, że po najechaniu wskaźnikiem myszy na tekst potrzebne źródło pojawi się dodatkowy opis (dymek) "Informacje umieszczone obok wymagają podania źródeł od [data]" oraz automatyczne dodanie artykułu do ukrytej kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł od rrrr-mm. W tym przypadku w szablonie po | wpisujemy datę w postaci rrrr-mm.

Uwaga Najlepiej tu użyć szablonu w postaci {{subst:fd}} – automatycznie zostanie wywołany szablon z odpowiednio przypisaną kategorią.

Użycie dla dłuższych tekstów

Zazwyczaj przeglądając artykuły nie do końca wiadomo czy szablon {{fakt}} został użyty do całego zdania, akapitu, czy może do całej sekcji. Niekiedy, aby czytelnik czy wikipedysta miał pewność, do których fragmentów zgłoszona jest wątpliwość, wstawia się ten szablon w kilku miejscach, przez co artykuł jest okraszony jego wywołaniem w kilku miejscach. W takim przypadku najlepiej tekst oznaczyć szablonem od-do w taki sposób:

kod efekt
{{fakt|Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych}}. Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych[potrzebny przypis].
Tu też można zastosować parametr z datą:
kod efekt
{{fakt|Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych|data=2010-02}}. Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych[potrzebny przypis].
lub wersję z subst:
kod efekt
{{subst:fd|Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych}}. Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych[potrzebny przypis].

Ze względu na konstrukcję szablonu nie należy zaznaczać jednorazowo więcej niż jeden akapit tekstu.

Przykład:

kod efekt
Równanie {{subst:fd|2 + 2 = 4 jest oczywiste}}. Ale czy na pewno? Równanie [potrzebny przypis]. Ale czy na pewno?
Równanie {{subst:fd|2 + 2 = 4 jest oczywiste}}. Ale czy na pewno? Równanie 2 + 2 = 4 jest oczywiste[potrzebny przypis]. Ale czy na pewno?
Równanie {{fakt|1=2 + 2 = 4 jest oczywiste|data=2015-03}}. Ale czy na pewno? Równanie 2 + 2 = 4 jest oczywiste[potrzebny przypis]. Ale czy na pewno?

Data

Podajemy datę wstawienia szablonu (nieistotna jest data wstawienia kwestionowanych informacji).

Parametry szablonu (strukturyzacja VE)

Szablon ten należy umieścić w artykule w miejscu, gdzie ze względu na niepodpartą źródłami treść powinien znajdować się przypis bibliograficzny

Parametry szablonu

ParametrOpisTypStatus
tekst1

Fragment tekstu, do którego brakuje wymaganych źródeł.

Ciąg znakówopcjonalny
datadata

Wskazuje kiedy został wstawiony niniejszy szablon.

Wartość automatyczna
{{subst:CURRENTYEAR}}-{{subst:CURRENTMONTH}}
Ciąg znakówsugerowany

Błędy

Błędy należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne.

Zobacz też


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.