Stosstrupp Adolf Hitler

Członkowie Stosstrupp Adolf Hitler. Monachium, 1923

Stosstrupp Adolf Hitler, pisownia alternatywna: Stoßtrupp Adolf Hitler (Oddział uderzeniowy Adolfa Hitlera[1], Oddział szturmowy Adolf Hitler[2]) – organizacja powołana do ochrony Adolfa Hitlera, istniejąca w 1923[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hitler (ur. w 1889, zm. w 1945), lider Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) już w 1921 zdał sobie sprawę, że w partii tworzył się ośrodek niezależny od jego rozkazów. W sierpniu 1921 zostały utworzone partyjne bojówki Sturmabteilung (SA), używane m.in. do rozbijania wieców komunistycznych i do rozprawiania się z przeciwnikami NSDAP, jednak faktycznie podlegały one rozkazom Ernsta Röhma i miały służyć osobistym dążeniom Röhma do władzy[3]. Hitler nie ufał SA-manom[4]. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, Hitler zaczął otaczać się najbardziej oddanymi sobie zwolennikami. Z ich grona w marcu 1923 powstała Stabswache (Warta sztabowa), powołana do ochrony Hitlera przed wrogami zewnętrznymi, ale również przed wewnętrznymi. Po kilku tygodniach, w maju Stabswache została zreorganizowana i przekształcona w Stosstrupp Adolf Hitler, pod dowództwem Josepha Berchtolda[3], grupę większą i bardziej sformalizowaną[4]. Członkami oddziału byli m.in. Josef Dietrich i Ulrich Graf[5]. Ich posłuszeństwo było bezwzględne, a rozkazy otrzymywali wyłącznie i bezpośrednio od Hitlera. Całym ich zadaniem było zapewnienie mu bezpieczeństwa. Na czarnych czapkach nosili znak trupiej główki: „Jako ostrzeżenie dla wrogów i znak dla naszego wodza, że jesteśmy gotowi oddać życie za jego sprawę”[6]. Członkowie Stabswache, jak i Stosstrupp Adolf Hitler zostali zwerbowani w monachijskiej piwiarni z kręgielnią Torbräu[7]. Oddział był uzbrojony w rewolwery i gumowe pałki. „Chrzest bojowy” grupy miał miejsce podczas nieudanego zamachu stanupuczu monachijskiego z 8 na 9 listopada 1923, kiedy zginęło 5 członków oddziału. Po puczu Stosstrupp Adolf Hitler został zdelegalizowany, a Hitler uwięziony w zakładzie karnym Landsberg. W kwietniu 1925 Hitler zlecił Juliusowi Schreckowi sformowanie nowej gwardii przybocznej i wówczas zostały utworzone Schutzstaffel (SS)[3], złożone na początku z ośmiu byłych członków Stosstrupp Adolf Hitler[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nigel Cawthorne: Historia SS. Legiony śmierci w służbie Hitlera, wyd. polskie 2012, s. 16.
  2. Heinz Höhne: Zakon trupiej czaszki, wyd. polskie 2006, s. 31.
  3. a b c d Karol Grünberg: SS Gwardia Hitlera, wydanie 1994, s. 18-23.
  4. a b Adrian Weale: SS Historia pisana na nowo, wyd. polskie 2012 r., s. 25.
  5. Chris McNab SS 1923-1945. Fakty, liczby i dane statystyczne, wyd. 2011, s. 16
  6. Guido Knopp: SS przestroga historii, wyd. 2004, s. 22-23.
  7. Heinz Höhne: Zakon trupiej czaszki, wyd. polskie 2006, s. 34.
  8. Martin Kitchen: Trzecia Rzesza. Charyzma i wspólnota, wyd. polskie 2012, s. 273.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.