Steven Soderbergh

Steven Soderbergh
Ilustracja
Steven Soderbergh (2013)
Prawdziwe imię i nazwisko Steven Andrew Soderbergh
Data i miejsce urodzenia 14 stycznia 1963
Atlanta
Zawód reżyser, scenarzysta, operator, producent, montażysta
Lata aktywności od 1985
Strona internetowa

Steven Soderbergh (ur. 14 stycznia 1963 w Atlancie) – amerykański reżyser, scenarzysta, operator i producent filmowy. Laureat Złotej Palmy na 42. MFF w Cannes za film Seks, kłamstwa i kasety wideo (1989) oraz Oscara za najlepszą reżyserię za Traffic (2000).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Krótkie filmy kręcił już jako nastolatek. W 1985 za film rejestrujący koncert grupy Yes został nominowany do nagrody Grammy.

Już debiutancki obraz Seks, kłamstwa i kasety wideo (1989) przyniósł Soderberghowi uznanie krytyki i Złotą Palmę na 42. MFF w Cannes. Przez dekadę żaden film Amerykanina nie powtórzył sukcesu Seksu. Nie udało się to eksperymentalnemu Kafce (1991) z Jeremym Ironsem w roli tytułowej ani kryminałowi Na samym dnie (1995). Dopiero komercyjny Co z oczu, to z serca (1998) dostał pozytywne recenzje i zwiastował rozwój kariery oraz zapoczątkował współpracę filmowca z George’em Clooneyem.

Powrót na szczyt zapewniły mu dwa filmy nakręcone w 2000 – Erin Brockovich i Traffic, które były nominowane do Oscara za najlepszą reżyserię. Statuetkę Soderbergh odebrał za Traffic. Hitem kasowym stała się także zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie kryminalna komedia Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra (2001). Film doczekał się dwóch kontynuacji. Mniejsze uznanie wzbudziła ekranizacja filozoficznej powieści sci-fi Stanisława Lema Solaris (2002).

Współpracował z Davidem Holmesem przy tworzeniu serii Ocean’s oraz Co z oczu, to z serca. Holmes napisał muzykę do tych filmów.

Był dwukrotnie żonaty, ma córkę Sarah (ur. 1990).

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.