Stanisław Sołdek

Stanisław Sołdek
Ilustracja
Stanisław Sołdek, 1948
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1916
Oleksów
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 1970
Gdańsk
Miejsce spoczynku Cmentarz Srebrzysko
Zawód, zajęcie stoczniowiec
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi
Grób Stanisława Sołdka na Cmentarzu Srebrzysko

Stanisław Sołdek (ur. 12 maja 1916 w Oleksowie, zm. 15 czerwca 1970 w Gdańsku) – polski przodownik pracy w latach 1947–1948 (206% normy), traser Stoczni Gdańskiej, absolwent Politechniki Gdańskiej (1953 – inż., 1956 mgr inż. budowy okrętów).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1916 roku w podradomskiej wsi Oleksów, skąd w wieku dwóch lat przeniósł się wraz z rodziną do Nowego Dworu. Tu przed II wojną światową pracował w Stoczni Modlińskiej Państwowych Zakładów Inżynierii. Był także pracownikiem Płockiej Stoczni Rzecznej w Radziwiu. Po wojnie przeniósł się do Gdańska. W latach 1952–1956 był posłem na Sejm I kadencji z ramienia PZPR. Po uzupełneniu wykształcenia średniego, w 1950 rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, a w 1956 roku został magistrem inżynierem okrętowcem. W maju 1963 roku powołany na dyrektora naczelnego Stoczni Wisła. Został odznaczony między innymi Orderem Sztandaru Pracy I klasy, Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Zasłużony Pracownik Morza i Odznaką tytułu honorowego "Zasłużony stoczniowiec PRL". Jego imieniem nazwano pierwszy polski powojenny statek pełnomorski – rudowęglowiec typu B30 SS „Sołdek”, zwodowany 6 listopada 1948. Matką chrzestną statku była Helena Sołdek z domu Szchowska.

Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (rejon II)[1].

W 2017 Instytut Pamięci Narodowej nakazał zmianę nazw ulic, placów czy szkół im. Stanisława Sołdka w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Sołdek. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 2020-05-30].
  2. ul. Sołdka Stanisława - Nazwy do zmiany - Instytut Pamięci Narodowej, ipn.gov.pl [dostęp 2018-11-07] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.