Sprężarka tłokowa

Mała sprężarka tłokowa (widać żebrowane cylindry (z tłokami w środku i czarną obudową filtra z boku), napędzający silnik elektryczny (z czarną obudową na pierwszym planie), w dolnej części znajduje się pomalowany na niebiesko zbiornik na sprężone powietrze.
Sprężarka tłokowa bezolejowa w wykonaniu MED, czyli umożliwiającym zastosowanie w gabinetach stomatologicznych, laboratoriach medycznych, etc. Urządzenie posiada własny zbiornik buforowy, osuszacz membbranowy oraz zestaw filtrów sprężonego powietrza.

Sprężarka tłokowa – najstarsza i najczęściej spotykana sprężarka. Dostępna jest w wersji jedno – lub dwustopniowej, ze smarowaniem olejowym lub bezolejowa z różną liczbą cylindrów w różnych układach. Jedyny wyjątek stanowią naprawdę małe sprężarki z cylindrami pionowymi gdzie układ V jest najczęściej spotykany.

Zasada sprężania jednostopniowego[edytuj | edytuj kod]

Zwiększanie ciśnienia gazu następuje tu wskutek ruchu posuwistego tłoka w cylindrze. Należy zatem do grupy sprężarek objętościowych. Działanie sprężarki tłokowej jest niemal identyczne jak pompy tłokowej.

Zasada działania dwustopniowego[edytuj | edytuj kod]

W przypadku działania dwustopniowego największe korzyści przynosi stosowanie dużych sprężarek z ustawionym pionowo cylindrem niskiego ciśnienia i ustawionym poziomo cylindrem wysokiego ciśnienia i z tego powodu jest to najczęściej spotykane rozwiązanie. Sprężarki smarowane olejem pracują normalnie przy smarowaniu rozpryskowym lub smarowaniu ciśnieniowym. Większość sprężarek ma zawory samoczynne. Zawory takie otwierają się i zamykają na skutek różnicy ciśnień po odpowiednich stronach krążka zaworu.

Bezolejowe sprężarki tłokowe[edytuj | edytuj kod]

Bezolejowe sprężarki tłokowe mają pierścienie wykonane z policzterofluoroetylenu (PTFE) lub pierścienie węglowe. W rozwiązaniu alternatywnym ścianki tłoka i cylindrów wyposażone są w kanaliki tak jak w przypadku sprężarek labiryntowych. Większe sprężarki wyposażone są w głowice i uszczelki na sworzniach tłokowych, wentylowaną komorę pośrednią zapobiegającą przedostawaniu się oleju ze skrzyni korbowej do komory sprężania. Małe sprężarki często mają skrzynię korbową z łożyskami uszczelnionymi na cały okres eksploatacji.

Spręż sprężarek tłokowych[edytuj | edytuj kod]

Przykładowe wartości sprężu sprężarek tłokowych wynoszą:

π ≤ 4 dla małych jednostek
π ≤ 6 dla dużych jednostek
π ≤ 8 dla specjalnych jednostek.

Charakterystyka techniczna sprężarek tłokowych[edytuj | edytuj kod]

Sprężarki tłokowe mają następujące cechy charakterystyczne[1]:

  • nie nadają się do pracy ciągłej, powinny pracować w systemie 50:50 (praca;odpoczynek) w możliwie jak najkrótszych cyklach.
  • są głośne, nawet do 98 dB, jednakże istnieją modele w których wykorzystane zostały obudowy wyciszające.
  • są przeważnie małe i łatwe do przemieszczania (mają kółka) o mocy od 1,5 do 7 kW; istnieją też większe modele o znacznie większej mocy, których nie da się przemieszczać bez wsparcia innego sprzętu transportowego.
  • podają sporą ilość oleju z pompy do sprężonego powietrza.
  • nie wymagają kosztownych przeglądów serwisowych (wystarczy wymiana oleju).
  • najczęściej są montowane na zbiornikach, co czyni je kompleksowym zestawem do wytwarzania sprężonego powietrza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Chwała, Jak wybrać właściwy typ kompresora?, 28 czerwca 2019.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.