Spike Jonze

Ten artykuł dotyczy osoby. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Spike Jonze
Ilustracja
Spike Jonze (2004)
Prawdziwe imię i nazwisko Adam Spiegel
Data i miejsce urodzenia 22 października 1969
Rockville
Zawód reżyser, producent filmowy
Współmałżonek Sofia Coppola (1999–2003)

Spike Jonze, właśc. Adam Spiegel (ur. 22 października 1969 w Rockville w stanie Maryland) – amerykański reżyser i producent filmowy oraz autor teledysków, epizodycznie aktor.

W latach 1999–2003 był mężem Sofii Coppoli.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karierę filmową zaczynał od kręcenia reklam i teledysków, wcześniej współpracował z pismami poświęconymi sportom ekstremalnym. Jego pseudonim jest ironicznym hołdem złożonym muzykowi i komikowi z lat 40., Spike’owi Jonesowi. Realizował teledyski takich gwiazd jak Beastie Boys, Weezer, R.E.M., Björk, The Chemical Brothers czy Sonic Youth. Nie porzucił tego gatunku filmowego nawet po sukcesie wyreżyserowanych przez niego dzieł pełnometrażowych. W 2000 zrealizował m.in. ekstrawagancki obraz do piosenki Fatboy Slima Weapon of Choice, z tańczącym Christopherem Walkenem w roli głównej.

Z kina jest znany dzięki dwóm filmom stworzonym we współpracy ze scenarzystą Charlie KaufmanemByć jak John Malkovich i Adaptacja. W pierwszym z nich, eksperymentalnej komedii, John Malkovich pastiszowo zagrał samego siebie. Bohaterem drugiego jest scenarzysta o nazwisku Charlie Kaufman (Nicolas Cage), zmagający się z niemocą twórczą i pracujący nad adaptacją książki Susan Orlean. Scenariusz (realnego) Kaufmana również został oparty na powieści Susan Orlean. Za Być jak John Malkovich Jonze nominowano do Oscara (reżyseria). Dostał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny za film Ona.

Jest także producentem Jackass, serii programów zrealizowanych na zlecenie MTV.

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy w reżyserii Spike’a Jonze’a.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.