Solingen

Solingen
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Zarządzający Tim Kurzbach
Powierzchnia 89,48 km²
Populacja (31.12.2010)
• liczba ludności
• gęstość

159 927
1787 os./km²
Nr kierunkowy 0212
Kod pocztowy 42601–42719
Tablice rejestracyjne SG
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa lokalizacyjna Nadrenii Północnej-Westfalii
Solingen
Solingen
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Solingen
Solingen
Ziemia51°10′N 7°05′E/51,166667 7,083333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Solingen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, na południe od Zagłębia Ruhry. Leży na obrzeżu górzystego regionu Bergisches Land, którego jest największym miastem po graniczącym z nim Wuppertalem.

Po reformie terytorialnej w 1929 w wyniku włączenia okolicznych gmin w granice miasta, liczba mieszkańców przekroczyła 100 000, zyskując tym samym status dużego miasta Großstadt.

Miasto jest znane z produkcji noży. Unikatowa jest też sieć trolejbusowa, która funkcjonuje jeszcze tylko w 2 innych niemieckich miastach.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Solingen leży na południowy zachód od Wuppertalu w Bergisches Land. Obszar miasta liczy 89,48 km². Połowa tej powierzchni to tereny rolnicze, ogrody lub lasy. Granica miasta ma 62 km długości. Największe rozciągnięcie obszaru miasta w linii wschód-zachód to 15,6 km, a w kierunku północ-południe 11,7 km. Przez miasto przepływa rzeka Wupper – w granicach Solingen na długości 26 km. Najwyższy punkt w mieście znajduje się na wys. 276 m n.p.m. przy dawnej wieży ciśnień w dzielnicy Gräfrath, dzisiaj latarni. Najniższy punkt leży na zachód od Götsche i na południe od Verlach 53 m n.p.m.

Miasta i gminy graniczące z Solingen w kierunku wskazówek zegara zaczynając na północnym wschodzie: Wuppertal i Remscheid (miasta na prawach powiatu), Wermelskirchen, Burscheid i Leichlingen (Rheinland) (obie gminy leżą w powiecie Rheinisch-Bergischer Kreis) oraz Langenfeld (Rheinland), Hilden i Haan (z powiatu Mettmann).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta została po raz pierwszy rzekomo użyta w roku 1067 przez westfalskiego pisarza w formie Solonchon. Odtąd wzmiankowane były różne pisownie: SolonchonSolengen (1168, 1172) – Soileggen (1363, 1366, 1377) czy też Soleggen (1365) – Solingen (1174); SolungunSolonchon (1067) – Solungen (1356, 1382) – Solingen.

Od średniowiecza Solingen jest centrum niemieckiego przemysłu mieczy, noży, przyrządów do cięcia i brzytw. Od 1994 r. nazwa Solingen jest zastrzeżoną marką doskonałych produktów tego typu. Po II wojnie światowej przesiedleni zostali tutaj dotychczasowi niemieccy mieszkańcy Złotoryi.

W światowych mediach nazwa Solingen pojawiła się w 1993 r. kiedy pięć tureckich dziewcząt i kobiet zginęło w pożarze umyślnie wywołanym przez neonazistów, co wywołało szok w mieście.

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest podzielone na pięć dzielnic:

  • Gräfrath
  • Wald
  • Mitte
  • Ohligs/Aufderhöhe/Merscheid
  • Höhscheid/Burg an der Wupper/Widdert

Dzielnice dzielą się jeszcze na osiedla, których granice często nie są dokładnie określone. Są to m.in.: Balkhausen, Brabant, Broßhaus, Central, Dahl, Demmeltrath, Dorperhof, Flachsberg, Fürk, Fürkeltrath, Fuhr, Glüder, Gosse, Hackhausen, Haasenmühle, Hasseldelle, Hästen, Ittertal, Kannenhof, Katternberg, Ketzberg, Kohlfurth, Kotzert, Krahenhöhe, Külf, Landwehr, Mangenberg, Mankhaus, Maubes, Meigen, Müngsten, Nümmen, Papiermühle, Piepersberg, Rüden, Schaberg, Schieten, Schnittert, Theegarten, Unterland, Weyer, Widdert, Wilzhaus, Zum Holz.

Reformy administracyjne[edytuj | edytuj kod]

Obszar miasta powiększył się w 1889 o miasto Dorp (prawa miejskie od 1856). W 1896 r. Solingen zostało wyłączone z powiatu i stało się miastem na prawach powiatu, ale nadal pozostało siedzibą otaczającego je teraz powiatu Solingen. Kiedy 1 sierpnia 1929 w życie weszła ustawa o nowym podziale komunalnym obszaru przemysłowego [Gesetz über die kommunale Neugliederung des rheinisch-westfälischen Industriegebietes], miasto zostało połączone z Gräfrath, Höhscheid, Ohligs (do 1891 r. Merscheid) i Wald, które od 1856 posiadały prawa miejskie i znajdowały się w powiecie Solingen. W ten sposób powstało nowe miasto Solingen. Ostatnie powiększenie granic miasta miało miejsce 1 stycznia 1975 roku po wchłonięciu miasta Burg an der Wupper i dzielnicy Höhrath, należącej wcześniej do miasta Wermelskirchen – obu położonych do tej pory w sąsiednim powiecie Rhein-Wupper-Kreis.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Od początku miasto podlegało katolickiemu biskupowi w Kolonii. W wyniku reformacji i przyjęciu przez grafów von Berg nowej religii, w Solingen pojawili się protestanci. Od 1827 r. Solingen jest siedzibą dekanatu w na nowo ukształtowanym biskupstwie kolońskim.

W 1590 r. powstała pierwsza parafia protestancka (zreformowana). Luteranie pojawili się w mieście na początku XVII wieku. Obie ewangelickie gminy połączyły się w 1838 r. Taka unia miała miejsce w całych Prusach już w 1817 r.

Dziś ok. 34% mieszkańców Solingen należy do kościoła ewangelickiego, a ok. 26% do rzymskokatolickiego. Oprócz tego w mieście działają też: gmina kościoła greckokatolickiego, baptyści, metodyści, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Świadkowie Jehowy[1] i wiele innych o protestanckich korzeniach.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Miasto Solingen, już w średniowieczu słynęło z produkcji najlepszej jakości narzędzi posiadających ostrza, takich jak miecze, noże i inne przybory, w których precyzja cięcia była kluczowa. Technologia stosowana przez ówczesnych rzemieślników pozwalała na produkcję świetnych narzędzi przy pomocy ręcznego ostrzenia w odpowiednich sekwencjach oraz polerowaniu krawędzi. Dzięki czemu uzyskiwano - nie tylko doskonałej jakości ostrze – ale także istotnie zwiększano odporność na tępienie się narzędzi.

Obecnie marka Solingen dalej jest pozytywnie kojarzona, ale nie ze względu na jakość ostrza mieczy i noży, lecz przyborów kosmetycznych takich jak cążki do skórek i paznokci, nożyczki kosmetyczne, pęsety czy pilniki[2].

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2016-01-29].
  2. Solingen średniowieczne miasto słynące z najlepszych ostrzy, apekt.pl [dostęp 2017-11-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.