Skoki narciarskie na zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy

Skoki narciarskie są w programie zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy od 1999, czyli od imprezy rozegranej w słowackim Popradzie. Od początku rozgrywane są dwa konkursy mężczyzn na skoczni normalnej – indywidualny i drużynowy. W 2003 do programu dołączono także indywidualny konkurs kobiet na skoczni normalnej. W 2005, 2007 oraz 2019 skoki nie były rozgrywane w ramach festiwalu w ogóle.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkursy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce K/HS[a] Złoto Srebro Brąz Źródło
1999, Poprad
K-90
Finlandia Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström Austria Kaiser, StefanStefan Kaiser Finlandia Lajunen, AkseliAkseli Lajunen
[1]
2001, Vuokatti
K-90
Finlandia Happonen, JanneJanne Happonen Niemcy Mechler, MaximilianMaximilian Mechler Finlandia Kokkonen, AkseliAkseli Kokkonen
[2]
2003, Bled
K-90
Norwegia Aaraas, JonJon Aaraas Słowenia Kordež, ZvonkoZvonko Kordež Słowenia Benkovič, RokRok Benkovič
[3]
2009, Szczyrk
K-95
HS 106
Słowenia Prevc, PeterPeter Prevc Bułgaria Zografski, WładimirWładimir Zografski Szwajcaria Schuler, AdrianAdrian Schuler
[4]
2011, Liberec
K-90
HS 100
Finlandia Määttä, JarkkoJarkko Määttä Austria Wohlgenannt, UlrichUlrich Wohlgenannt Norwegia Berggaard, Mats SøhagenMats Søhagen Berggaard
[5]
2013, Râșnov
K-90
HS 100
Słowenia Prevc, CeneCene Prevc Słowenia Lanišek, AnžeAnže Lanišek Austria Hofer, ThomasThomas Hofer
[6]
2015, Tschagguns
K-97
HS 108
Finlandia Kytösaho, NikoNiko Kytösaho Słowenia Prevc, DomenDomen Prevc Polska Jarząbek, DawidDawid Jarząbek
[7]
2017, Erzurum
K-95
HS 109
Słowenia Zajc, TimiTimi Zajc Francja Learoyd, JonathanJonathan Learoyd Francja Contamine, MathisMathis Contamine
[8]

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce K/HS[a] Złoto Srebro Brąz Źródło
1999, Poprad
K-90
 Austria
Stefan Kaiser
Martin Koch
Florian Liegl
 Finlandia
Kimmo Yliriesto
Akseli Lajunen
Veli-Matti Lindström
 Słowenia
Blaž Bilban
Gašper Čavlovič
Primož Urh-Zupan
[9]
2001, Vuokatti
K-90
 Finlandia
Akseli Kokkonen
Janne Happonen
Kalle Keituri
 Austria
Stefan Thurnbichler
Manuel Fettner
Balthasar Schneider
 Francja
Maxime Laheurte
Vincent Descombes Sevoie
David Lazzaroni
[2]
2003, Bled
K-90
 Słowenia
Rok Benkovič
Zvonko Kordež
Jaka Oblak
 Norwegia
Terje Hilde
Morten Gjesvold Roang
Jon Aaraas
 Austria
Nicolas Fettner
Gerald Wambacher
Roland Müller
[3]
2009, Szczyrk
K-95
HS 106
 Słowenia
Jaka Hvala
Luka Leban
Rok Justin
Peter Prevc
 Austria
Thomas Lackner
Markus Schiffner
Lukas Dilitz
Thomas Diethart
 Szwajcaria
Vital Anken
Pascal Egloff
Pascal Kälin
Adrian Schuler
[4]
2011, Liberec
K-90
HS 100
 Polska
Krzysztof Biegun
Mateusz Kojzar
Aleksander Zniszczoł
Klemens Murańka
 Finlandia
Miika Ylipulli
Miika Taskinen
Juho Ojala
Jarkko Määttä
 Niemcy
Michael Herrmann
Ludwig Pohle
Michael Zachrau
Florian Menz
[10]
2013, Râșnov
K-90
HS 100
 Słowenia
Nejc Seretinek
Florjan Jelovčan
Cene Prevc
Anže Lanišek
 Niemcy
Paul Winter
Julian Hahn
Thomas Dufter
Sebastian Bradatsch
 Austria
Maximilian Steiner
Mario Mendel
Simon Greiderer
Thomas Hofer
[11]
2015, Tschagguns
K-97
HS 108
 Słowenia
Domen Prevc
Tine Bogataj
Urban Rogelj
Bor Pavlovčič
 Finlandia
Niko Kytösaho
Andreas Alamommo
Joni Markkanen
Niko Löytäinen
 Austria
Clemens Leitner
Maximilian Schmalnauer
Michael Falkensteiner
Julian Wienerroither
[12]
2017, Erzurum
K-95
HS 109
 Słowenia
Lovro Vodušek
Bernard Dobre
Tomi Jovan
Timi Zajc
 Francja
Mathis Contamine
Romane Dieu
Alessandro Batby
Jonathan Learoyd
 Rosja
Aleksandr Łoginow
Artiom Judin
Ilja Baskakow
Aleksandr Marczukow
[8]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkursy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce K/HS[a] Złoto Srebro Brąz Źródło
2001, Vuokatti
K-90
Austria Iraschko, DanielaDaniela Iraschko Szwecja Olsson, HelenaHelena Olsson Norwegia Sagen, AnetteAnette Sagen
[2]
2003, Bled
K-90
Norwegia Sagen, AnetteAnette Sagen Niemcy Gräßler, UlrikeUlrike Gräßler Austria Stefaner, KatrinKatrin Stefaner
[3]
2013, Râșnov
K-64
HS 71
Niemcy Rupprecht, AnnaAnna Rupprecht Austria Schoitsch, SonjaSonja Schoitsch Niemcy Selbach, LenaLena Selbach
[13]
2015, Tschagguns
K-60
HS 66
Rosja Tichonowa, SofjaSofja Tichonowa Niemcy Kraus, HenrietteHenriette Kraus Niemcy Görlich, LuisaLuisa Görlich
Niemcy Reisch, AgnesAgnes Reisch
[14]
2017, Erzurum
K-95
HS 109
Francja Dieu, RomaneRomane Dieu Słowenia Križnar, NikaNika Križnar Słowenia Komar, KatraKatra Komar
[8]

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce K/HS[a] Złoto Srebro Brąz Źródło
2013, Râșnov
K-64
HS 71
 Czechy
Karolína Indráčková
Michaela Rajnochová
Natálie Dejmková
Barbora Blažková
 Niemcy
Celina Dollberg
Carina Wursthorn
Lena Selbach
Anna Rupprecht
 Rosja
Alina Bobrakowa
Ajsyłu Fachiertdinowa
Alona Sutiagina
Kristina Zachirowa
[15]

Rywalizacja mieszana[edytuj | edytuj kod]

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce K/HS[a] Złoto Srebro Brąz Źródło
2013, Râșnov
K-64
HS 71
 Niemcy
Lena Selbach
Anna Rupprecht
Thomas Dufter
Sebastian Bradatsch
 Słowenia
Anja Javoršek
Julija Sršen
Cene Prevc
Anže Lanišek
 Austria
Elisabeth Raudaschl
Sonja Schoitsch
Maximilian Steiner
Thomas Hofer
[16]
2015, Tschagguns
K-60
HS 66
 Niemcy
Agnes Reisch
Henriette Kraus
Axel Mayländer
Jonathan Siegel
 Rosja
Sofja Tichonowa
Marija Jakowlewa
Kiriłł Kotik
Maksim Siergiejew
 Czechy
Zdena Pešatová
Jana Mrákotová
František Holík
Robert Szymeczek
[17]
2017, Erzurum
K-95
HS 109
 Słowenia
Nika Križnar
Tomi Jovan
Katra Komar
Timi Zajc
 Francja
Marine Bressand
Mathis Contamine
Romane Dieu
Jonathan Learoyd
 Rosja
Lidija Jakowlewa
Ilja Baskakow
Aleksandra Barancewa
Aleksandr Marczukow
[8]

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Słowenia 9 5 3 17
2.  Finlandia 5 3 2 9
3.  Niemcy 3 5 4 12
4.  Austria 2 5 6 13
5.  Norwegia 2 1 2 5
6.  Francja 1 3 2 6
7.  Rosja 1 1 3 5
8.  Polska 1 0 1 2
8.  Czechy 1 0 1 2
10.  Bułgaria 0 1 0 1
10.  Szwecja 0 1 0 1
11.  Szwajcaria 0 0 2 2

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Do sezonu 2003/2004 w oficjalnych zawodach jako główny parametr skoczni podawany był punkt konstrukcyjny, według którego ustalano typ skoczni. W sezonie 2004/2005 punkt K zastąpiono punktem HS, zwykle umieszczonym w pobliżu odległości sędziowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Results: Poprad - Tatry '99 (Ski Jumping) (ang.). eurolympic.org. [dostęp 2011-12-28].
  2. a b c Results: Vuokatti '01 (Ski Jumping) (ang.). eurolympic.org. [dostęp 2011-12-28].
  3. a b c Results: Bled '03 (Ski Jumping) (ang.). eurolympic.org. [dostęp 2011-12-28].
  4. a b Results: Szczyrk 2009 (Ski Jumping) (ang.). eurolympic.org. [dostęp 2011-12-28].
  5. Paweł Stawowczyk: EYOWF 2011: Määttä zdobywa złoto w Libercu, Murańka tuż za podium! (pol.). skokinarciarskie.pl, 2011-02-15. [dostęp 2011-12-28].
  6. Paweł Stawowczyk: EYOWF: Cene Prevc ze złotym medalem!. skokinarciarskie.pl, 2013-02-18. [dostęp 2013-07-05].
  7. Paweł Stawowczyk: EYOWF: EYOF: Kytoesaho wygrywa konkurs, Dawid Jarząbek na podium. skokinarciarskie.pl, 2015-01-27. [dostęp 2015-02-17].
  8. a b c d EYOWF 2017 - Erzurum -Kirmtliktepe (TUR) – Event results. data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-16].
  9. Ski Jumping Race groups K-90 (10. 3. 1999 9:30, Štrbské Pleso) (ang.). olympic.sk [web.archive.org]. [dostęp 2013-03-10].
  10. Andrzej Mysiak: EYOWF Liberec: Polska ze złotym medalem! (wyniki) (pol.). skokinarciarskie.pl, 2011-02-17. [dostęp 2011-12-28].
  11. Sonia Ogrocka: EYOWF 2013: Triumf Słoweńców, fatalnie Polacy. nicesport.pl, 2013-02-20. [dostęp 2013-07-05].
  12. Andrzej Mysiak: EYOF: Słoweńcy wygrywają, Polacy na szóstym miejscu. skokinarciarskie.pl, 2015-01-28. [dostęp 2015-02-17].
  13. Paweł Stawowczyk: EYOWF: Anna Rupprecht zdobywa złoty medal!. skokinarciarskie.pl, 2013-02-19. [dostęp 2013-07-05].
  14. Paweł Stawowczyk: EYOF: Sofia Tikhonova złotą medalistką, Polka daleko (pol.). skokinarciarskie.pl, 2015-01-27. [dostęp 2015-01-30].
  15. Dominik Formela: EYOWF 2013: Złoto Czeszek. nicesport.pl, 2013-02-21. [dostęp 2013-07-05].
  16. EYOWF: Niemcy wygrywają w konkursie drużyn mieszanych. skokinarciarskie.pl, 2013-02-22. [dostęp 2013-07-05].
  17. Paweł Stawowczyk: EYOF: Niemcy wygrywają drużynowy konkurs mieszany (pol.). skokinarciarskie.pl, 2015-01-30. [dostęp 2015-01-30].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.