Skansen w Wolinie

Skansen w listopadzie 2008 roku
Skansen w kwietniu 2007 roku
Skansen październiku 2008 roku
Plan sytuacyjny – rozmieszczenie budynków w skansenie
Mapa lokalizacyjna Wolina
Skansen Słowian i Wikingów
Skansen Słowian i Wikingów
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Wolina

Skansen w Wolinie – średniowieczny skansen położony na wyspie Wolińska Kępa w granicach administracyjnych miasta Wolin. Został otwarty 7 kwietnia 2008 roku przez Tomasza Wojtczaka prezesa stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Wineta”.

W 2008 roku prezentowanych było 13 obiektów nawiązujących do wczesnośredniowiecznej zabudowy Wolina. Budowle okalają wały obronne oraz część palisady wraz z bramą i wieżyczką[1]. Planowane są jeszcze m.in. chata mincerza, garncarza, rybaka, bursztynnika oraz średniowieczny port[2]. Okresowo w skansenie odbywają się pokazy dawnych rzemiosł i inscenizacje walk średniowiecznych wojów.

Co roku na terenie skansenu odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. W skansenie kilkakrotnie kręcone były filmy. Między innymi dla Telewizji Polskiej, History Channel[3].

W skansenie dwukrotnie dochodziło do pożarów. W lutym 2011 jedna z 25 chat uległa zniszczeniu w wyniku pożaru[4]. Po raz kolejny dwie chaty spłonęły 24 kwietnia 2014 roku[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan budowy wioski.
  2. Wizja artystyczna.
  3. Radosław Drożdżewski: Wolin: Amerykanie kręcą film w skansenie. Głos Szczeciński, 4 października 2008. [dostęp 17 października 2009].
  4. Wioska Wikingów stanęła w płomieniach. Gazeta Wyborcza, 2011-02-20. [dostęp 2011-02-20].
  5. Pożar w skansenie w Wolinie. Spłonęły dwie chaty. Zobacz zdjęcia i film!. W: kamienskie.info [on-line]. [dostęp 2014-04-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.