Siergiej Jutkiewicz

Siergiej Jutkiewicz
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Сергей Иосифович Юткевич
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1904
Petersburg
Data i miejsce śmierci 24 kwietnia 1985
Moskwa
Zawód reżyser, scenarzysta
Współmałżonek Jelena Iliuszczenko
Lata aktywności 1925-1980

Siergiej Jutkiewicz, ros. Сергей Иосифович Юткевич (ur. 28 grudnia 1904 w Petersburgu, zm. 24 kwietnia 1985 w Moskwie) – radziecki reżyser i scenarzysta filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku młodzieńczym zajmował się teatrem kukiełkowym. Studiował na Wyższych Pracowniach Artystyczno-Technicznych (Wchutiemas).

Od 1922 uczestniczył w zorganizowanej przez Grigorija Kozincewa i Leonida TraubergaFabryce Ekscentrycznego Aktora” organizującej spektakle cyrkowe i musicalowe, od 1924 zajmującej się produkcją filmową jako „Warsztat Kinowy” (FEKS). W 1925 zajął się reżyserią filmową, początkowo farsami w stylu amerykańskich slapstickowych komedii.

W 1956 nakręcił Otella na podstawie dramatu Szekspira, obsadzając w roli głównej reżysera filmowego Siergieja Bondarczuka. Film przyniósł mu nagrodę za reżyserię na 9. MFF w Cannes. Drugą nagrodę reżyserską otrzymał na 19. MFF w Cannes za film Lenin w Polsce (1966).

Członek jury konkursu głównego na 8. (1955) i 11. MFF w Cannes (1958)[1]. W 1968 dokończył film Siergieja Paradżanowa Barwy granatu.

Pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie[2].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Galina Dołmatowska, Irina Szyłowa, Sylwetki radzieckiego ekranu, przeł. z ros. Marek Dzierwajłło, Wydawnictwo Progress, Moskwa 1980, s. 163-176.
  • Jerzy Toeplitz: Historia Sztuki Filmowej, Filmowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1956

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.