Shen Congwen

Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Shen.
Shen Congwen
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 沈从文
Pismo tradycyjne 沈從文
Hanyu pinyin Shěn Cóngwén
Wade-Giles Shen Ts’ung-wen

Shen Congwen (ur. 28 grudnia 1902 w Tuojiang w prowincji Hunan[1], zm. 10 maja 1988 w Pekinie[2]) – chiński pisarz (nowelista), pochodzący z grupy etnicznej Miao. Jego prawdziwe imię brzmiało Shen Yuehuan (沈岳焕)[3].

W wieku 15 lat opuścił dom i przyłączył się wkrótce do lokalnego oddziału walczącego z militarystami w regionie rzeki Yuan Jiang[1]. W ciągu kilku lat spędzonych w armii obserwował liczne potyczki zbrojne i życie wiejskie ludności Miao, które później stały się głównym tematem jego dzieł. Jego debiut pisarski miał miejsce w 1922 roku[3].

W 1923 roku przybył do Pekinu, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Pekińskim[4]. Związał się tam ze środowiskiem literackim skupionym wokół Ruchu 4 Maja[3], podejmując współpracę z lewicowymi pisarzami takimi jak Ding Ling i Hu Yepin. W 1928 roku wyjechał do Szanghaju, gdzie pracował jako nauczyciel[4].

Po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku został poddany ostrej krytyce i zmuszony do przerwania kariery pisarskiej. Jego utwory określono jako "reakcyjne", głównie z powodu zawartych w nich wątków erotycznych[2]. Objęty zakazem pisania poświęcił się studiom nad klasyczną chińską sztuką. W 1955 roku otrzymał pracę w Muzeum Pałacowym w Zakazanym Mieście, o którym w dwa lata później napisał książkę[3]. Po rozpoczęciu rewolucji kulturalnej został w 1967 roku zesłany na wieś[5], gdzie pracował sprzątając toalety[2]. Paradoksalnie z powodu sympatii lewicowych Shena jego twórczość była wówczas zakazana również na Tajwanie[2].

Zrehabilitowany w 1978 roku, podjął pracę w Instytucie Badań Historycznych Chińskiej Akademii Nauk Społecznych[5]. W uznaniu jego zasług dla chińskiej literatury otrzymał od rządu w 1980 roku prywatną rezydencję[2]. W latach 80. nastąpił wzrost zainteresowania jego zakazaną dotąd twórczością, kilka utworów sfilmowano[4].

Shen pisał fikcyjne nowele, osadzone w realiach idealizowanego życia wiejskiego jego rodzinnych stron[1]. Do najbardziej znanych utworów należą: Fengzi (1932)[2], Biancheng (1934)[4], Changhe (1943)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Prolific Writer: Shen Congwen (ang.). chinesecultureonline.org. [dostęp 16 września 2010].
  2. a b c d e f Edward A. Gargan: Shen Congwen, 85, a Champion Of Freedom for Writers in China (ang.). nytimes.com, 13 maja 1988. [dostęp 16 września 2010].
  3. a b c d e Shen Congwen - Passionate Champion of Literary (ang.). history.cultural-china.com. [dostęp 16 września 2010].
  4. a b c d Shen Congwen (ang.). britannica.com. [dostęp 16 września 2010].
  5. a b Shen Congwen 沈从文 (1902–1988) (ang.). china-fun.net. [dostęp 16 września 2010].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.