Sean Connery

Sean Connery
Ilustracja
Sean Connery (2008)
Imię i nazwisko Thomas Sean Connery
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1930
Edynburg
Zawód aktor, reżyser, producent filmowy, scenarzysta
Współmałżonek 1. Diane Cilento
2. Micheline Roquebrune
Lata aktywności 1955–2012
Odznaczenia
Knight Bachelor (Wielka Brytania) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Komandor Orderu Manuela Amadora Guerrero (Panama)
podpis
Strona internetowa
Sean Connery (1980)
Sean Connery (1988)

Sean Connery, właśc. sir Thomas Sean Connery (ur. 25 sierpnia 1930 w Edynburgu) – brytyjski i szkocki aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Laureat m.in. Oscara, Złotego Globu oraz BAFTA[1]. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, w tym również siedmiokrotnie wcielił się w rolę Bonda (6 części cyklu i 1 nieoficjalnej produkcji).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 25 sierpnia 1930 r. w Edynburgu jako syn Szkotki Euphemi Maclean – sprzątaczki, oraz Irlandczyka Josepha – kierowcy ciężarówek i pracownika fabryki[2] przeróbki kauczuku. Rodzina mieszkała w mieszkaniu bez łazienki w dzielnicy Fountainbridge[3]. W wieku 9 lat rozpoczął swoją pierwszą pracę − rozwoził mleko. Gdy miał 13 lat, zakończył edukację. Później pracował m.in. jako pomocnik rzeźnika[3] i model.

W wieku 17 lat wstąpił do marynarki wojennej, lecz nie umiał się w niej odnaleźć i odszedł przy pierwszej okazji, z powodu odkrytych wrzodów żołądka. Po odejściu z armii pracował m.in. przy produkcji trumien, był ratownikiem na basenie, ochroniarzem i pomocnikiem mechanika w drukarni[3]. Mając 18 lat, zajął się kulturystyką – jednym z ważniejszych jego sukcesów w tej dziedzinie było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie Mister Universum (1953). Następnie dostał się do chórku marynarzy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 50. zajął się aktorstwem. Mimo braku talentu tanecznego, zagrał m.in. małą rolę w musicalu South Pacific. W środowisku teatralnym spotkał wielu ludzi oczytanych, wykształconych. Chcąc dorównać nowo poznanym, zaczął dużo czytać. Przesiedział 18 miesięcy w bibliotece publicznej, czytając klasyków[potrzebny przypis]. Później zmienił imię na Sean.

W 1961 Connery wygrał w castingu do roli Jamesa Bonda, pokonując między innymi Rogera Moore’a. W 1962 wyprodukowano pierwszy film z tej serii − Doktor No, który okazał się wielkim przebojem kinowym.

Kolejne produkcje o przygodach Bonda przyniosły więcej zysków od poprzednich, jednak po nakręceniu Żyje się tylko dwa razy ogłoszono, że Connery rezygnuje z roli agenta 007. Aktor nie chciał być utożsamiany tylko z jednym bohaterem. Przez kolejne 4 lata odpoczywał, między innymi grając w golfa, a także okazjonalnie pojawiając się w filmach. W 1971 Connery, zachęcony czekiem na ponad milion dolarów, zagrał w kolejnym filmie z serii o Bondzie − Diamenty są wieczne. Szybko okazało się, że obraz zarobił najwięcej z dotychczasowych produkcji. Zysk z filmu Connery przeznaczył na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, które pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.

W 2000 królowa Elżbieta nadała mu tytuł szlacheckiKnight Bachelor[4].

Po ukończeniu 80 lat Connery przyznał, że nie zamierza już wystąpić w żadnym filmie[5].

Był brany pod uwagę w filmie Skyfall jako Kincaide, roli podjętej przez Alberta Finneya, co potwierdził reżyser Sam Mendes[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Po nakręceniu filmu Doktor No ożenił się z Diane Cilento. Ślub wzięli na Gibraltarze. Ich związek trwał do 1973, a jego efektem było urodzenie się Jasona, jedynego dziecka Connery’ego, który później również został aktorem.

Od 6 maja 1975 żonaty jest z Micheline Roquebrune.

Jego brat Neil również jest aktorem[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sean Connery – Nagrody – Filmweb. [dostęp 2011-03-09].
  2. a b Sean Connery Biography (1930-) (ang.). [dostęp 2011-03-09].
  3. a b c Jacek Szczerba, Nazywam się Connery, Sean Connery, wyborcza.pl, 29 sierpnia 2010 [dostęp 2019-04-05] (pol.).
  4. Sir Sean's pride at knighthood. [dostęp 2011-03-09].
  5. Sean Connery nie powróci do kin (pol.). tuba.pl. [dostęp 2010-08-26].
  6. Sam Mendes talks Sean Connery 'Skyfall' cameo | Cinemas Online NEWS. Cinemas-online.co.uk. [dostęp 2013-08-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Słodowski, Andrzej Roman, Gwiazdy światowego kina • Leksykon, Warszawa: Editions Spotkania, 1992, ISBN 83-85195-83-1, OCLC 749509683.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.