Satyajit Ray

Satyajit Ray
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1921
Kalkuta
Data i miejsce śmierci 23 kwietnia 1992
Kalkuta
Zawód reżyser, scenarzysta, kompozytor
Współmałżonek Bijoya Ray
(1949-1992; syn)
Lata aktywności 1950-1992

Satyajit Ray (ur. 2 maja 1921 w Kalkucie, zm. 23 kwietnia 1992 tamże) – indyjski reżyser i scenarzysta filmowy, również kompozytor, ilustrator, pisarz i autor tekstów piosenek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był pierwszym hinduskim reżyserem, który rozsławił kinematografię indyjską na całym świecie. Jako początkujący twórca zdobył ogromne uznanie filmową trylogią, na którą składały się obrazy: Droga do miasta (1955), Nieugięty (1956) i Świat Apu (1959). Środkowa część trylogii przyniosła Rayowi Złotego Lwa na 18. MFF w Wenecji. Te, jak i późniejsze filmy twórcy odznaczały się głębokim humanizmem, różnorodnością gatunkową i tematyczną, perfekcyjną realizacją i dbałością o oprawę muzyczną. Ray tworzył komedie i dramaty, filmy muzyczne i kryminalne.

W 1992 w uznaniu jego zasług dla światowego kina otrzymał Oscara Honorowego za całokształt twórczości. Zmarł trzy tygodnie po przyznaniu nagrody.

Satyajit Ray

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.