Słońce Majowe

Słońce Majowe (hiszp.: Sol de Mayo) – jeden z narodowych symboli Argentyny i Urugwaju, stanowiący zasadniczą cechę narodowych flag obydwu państw.

Majowe Słońce nawiązuje do wizerunku inkaskiego bóstwa solarnego Inti. Flaga Argentyny przedstawia owo słońce jako ludzką twarz z szesnastoma prostymi oraz z szesnastoma wygiętymi płonącymi promieniami. Flaga Urugwaju różni się tym, że słonecznych promieni jest po osiem z każdego rodzaju.

Nazwa Majowe Słońce nawiązuje do trwającej tydzień Rewolucji Majowej. Wydarzenia pomiędzy 18 a 25 maja 1810 r. doprowadziły do uzyskania niepodległości przez kraje wchodzące w skład hiszpańskiego Wicekrólestwa La Platy.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.