Ryszard II (sztuka)

Strona tytułowa wydania z 1615 roku.

Ryszard II (ang. The Tragedy of King Richard the Second) – kronika napisana przez Williama Shakespeare’a około roku 1595, opisująca losy króla Ryszarda II, władającego Anglią w latach 1377-1399. Jest częścią drugiej tetralogii.

Wydanie i inscenizacje[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że Pierwsze Folio, wydane w 1623 roku klasyfikuję tę sztukę jako kronikę, wydania z 1597 roku nazywa ją tragedią (The tragedie of King Richard the second).

Po raz pierwszy została wystawiona w prywatnym domu (było to dość niezwykłe dla grupy Szekspira) w roku 1595. Kolejne znane inscenizacje pochodzą kolejno z lat: 1601, 1607 i 1631.

Polskie wydania[edytuj | edytuj kod]

  • Państwowy Instytut Wydawniczy 1981 r. w tłumaczeniu Stanisława Koźmiana
  • Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2009 r. w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego
  • Wydawnictwo Literackie, Kraków 1984 r. w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Źródłem dla napisania tego utworu były zachowane kroniki. Zgodnie z tym, co sugeruje tytuł, opowiada on historię króla Ryszarda II. Na początku, ma on rozstrzygnąć spór pomiędzy Henrym Bolingbroke a Thomasem Mowbray. W końcu, skazuje obu na wygnanie, pierwszego na 10 lat, drugiego – na zawsze. Ryszard opuszcza kraj i udaje się na wojnę. Bolingbroke zbiera jednak armię i uderza na południe Anglii. Koronuje się jako Henryk IV, Ryszarda zaś zamyka w więzieniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.