Russell Kirsch

Russell Kirsch
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1929
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 11 sierpnia 2020
Portland
Zawód, zajęcie informatyk
Edukacja Uniwersytet Harvarda
Massachusetts Institute of Technology

Russell A. Kirsch[1] (ur. 20 czerwca 1929 r. w Nowym Jorku, zm. 11 sierpnia 2020 r. w Portlandzie) – amerykański inżynier i informatyk, wynalazca pierwszego cyfrowego skanera obrazu i twórca pojęcia pikseli.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 20 czerwca 1929 r. w Nowym Jorku[2] w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji i Węgier[1]. Uczęszczał na Bronx High School of Science, Harvard University, Massachusetts Institute of Technology[2] i New York University[1]. Od 1951 r.[3] przez całą karierę zawodową[1] był związany z amerykańskim National Bureau of Standards, które stworzyło później pierwszy amerykański komputer SEAC[3].

W 1957 r. zespół pod kierownictwem Kirscha opracował pierwszy cyfrowy skaner obrazów[3] w formie obracającego się bębna z fotopowielaczem badającym odbicia od obrazka[4] i wykonał pierwsze skany, zapoczątkowując technologię obrazowania[3]. Jednym z pierwszych obrobionych obrazów było zdjęcie trzymiesięcznego syna Kirscha o rozdzielczości 30 976 pikseli – wyłącznie białych i czarnych, bez przejść w skali szarości. W 2003 r. obraz ten trafił do zbioru 100 zdjęć, które zmieniły świat magazynu „Life”, a oryginalne zdjęcie znajduje się w Muzeum Sztuki w Portlandzie[3]. Na badaniach Kirscha bazował wynalazca tomografu komputerowego Godfrey Hounsfield[3].

Kirsch szefował także Artificial Intelligence Group, która na początku lat 1960. pracowała nad wdrożeniem rozwiązań sztucznej inteligencji w procesach rozpoznawania i przetwarzania obrazów, co znalazło zastosowanie w obrazowaniu biomedycznym, wykrywaniu sfałszowanych pieniędzy czy archeologii. Jego imieniem nazwano algorytm, który opracował do wykrywania krawędzi w obrazach[1].

Na emeryturze przeniósł się z domu wybudowanego na wsi w Marylandzie do Portlandu. Wraz z żoną podróżował po świecie, dokumentując sztukę naskalną w Europie, Afryce i USA, a także stworzył stereoskopowe obrazy tych dzieł sztuki, by lepiej móc je badać i łatwiej wykrywać współczesne podróbki. Pod koniec życia zaczął pisać poezję[1].

Członek American Association for the Advancement of Science oraz Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników[1].

Żonaty z historyczką Joan Levin, z którą miał czworo dzieci[1].

Zmarł 11 sierpnia 2020 r. w swoim domu w Portlandzie w wyniku komplikacji związanych z chorobą Alzheimera[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Russell Kirsch 1929 - 2020 - Obituary, obits.oregonlive.com [dostęp 2020-08-21] (ang.).
  2. a b Nie żyje Russel Kirsch, wynalazca piksela, ojciec cyfrowych zdjęć, AntyWeb, 17 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-20] (pol.).
  3. a b c d e f g Nie żyje Russell Kirsch, wynalazca piksela i pionier obrazowania cyfrowego, Fotoblogia.pl [dostęp 2020-08-20] (pol.).
  4. Zmarł twórca pikseli, gry.interia.pl [dostęp 2020-08-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.