Robert Mundell

Robert Mundell
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 października 1932
Kingston
Data i miejsce śmierci 4 kwietnia 2021
Siena
Zawód, zajęcie ekonomista
Narodowość kanadyjska
Odznaczenia
Order Kanady – Towarzysz (Companion)

Robert Alexander Mundell (ur. 24 października 1932 w Kingston, w Ontario, zm. 4 kwietnia 2021 w Sienie[1]) – kanadyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1999 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1956 roku obronił doktorat na Massachusetts Institute of Technology. Profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, University of Chicago i innych uczelni, doradca szeregu instytucji międzynarodowych (m.in. ONZ i Międzynarodowego Funduszu Walutowego). W swoich pracach naukowych zajmował się m.in. analizą roli kursów walutowych – wykazał, że reżimy kursowe mają istotny wpływ na skuteczność polityki pieniężnej danego kraju (tzw. model Mundella-Fleminga). Opracował także koncepcję optymalnego obszaru walutowego – strefy państw, które rezygnują ze swoich walut narodowych na rzecz wspólnej jednostki monetarnej. Idea ta legła u podstaw systemu euro.

W 1999 został uhonorowany Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za badania nad polityką pieniężną i fiskalną w warunkach różnych systemów walutowych oraz za badania nad optymalnymi obszarami walutowymi. W 2002 roku otrzymał Order Kanady III klasy[2].

Zmarł w wieku 88 lat we Włoszech[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Zeus Of Economics Has Died, forbes.com, 4 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  2. Order of Canada, archive.gg.ca [dostęp 2021-04-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.